Sözcü Plus Giriş

Gül, Erdoğan’ı yakın takipte

Erdoğan’ın twitter’daki 8 milyon 510 bin takipçisine karşılık, hiçbir siyasi sıfatı olmayan Gül’ün bugün 7 milyon 870 bin olan takipçisi sayısı hızla yükselmeye devam ediyor.

Fırat TUR
Güncellenme: 17:05, 20/06/2016
Gül, Erdoğan’ı yakın takipte

Başbakanlıktan uzaklaştırılan Ahmet Davutoğlu ise twitter'daki popülaritesini koruyor. Davutoğlu'nun bugün 4 milyon 800 binin üzerinde olan takipçi sayısı da her geçen gün artarken, kendi adına resmi bir twitter hesabı oluşturmayan Başbakan Binali Yıldırım, mesajlarını yaklaşık 40 bin takipçisi bulunan T.C. Başbakanlık adlı hesaptan duyuruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile selefi Abdullah Gül arasında sosyal medyada büyük bir yarış yaşanıyor. Erdoğan'ın, Aralık 2013'te 3 milyon 800 binin üzerinde olan takipçi sayısı, Cumhurbaşkanı olmasının ardından hızla yükseldi ve 2015'in sonunda 7,5 milyonu aştı. Şimdiye kadar 3914 tweet atan Erdoğan'ın takipçi sayısı bugün itibariyle 8 milyon 500 binin üzerinde. Erdoğan sadece Cumhurbaşkanlığı'nın Türkçe ve İngilizce hesaplarını takip ediyor.

GÜL YAKIN TAKİPTE

Siyaset sahnesinde Erdoğan'ın en yakın rakibi ise selefi Abdullah Gül. 2014 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı'nı Erdoğan'a bırakan Gül, hiçbir siyasi sıfatı olmamasına rağmen takipçi sayısını hızla yükseltmeye devam ediyor. 2013'ün sonunda 4 milyonun üzerinde takipçisi olan Gül, bu rakamı hızla artırdı ve 2015 sonunda 7,3 milyon takipçi sayısına ulaştı. Son altı ayda 500 binin üzerinde kişi daha twitter'da Gül'ü takip etmeye başladı ve bugün itibariyle takipçi sayısı 7 milyon 870 binin üzerine çıktı. Şimdiye kadar 1658 tweet atan Gül, sadece üç kişiyi takip ediyor. Bunlar 11. Cumhurbaşkanlığı Ofisi, ki bu zaten kendi hesabı, diğerleri de Cumhurbaşkanlığı'nın Türkçe ve İngilizce hesapları.

DAVUTOĞLU POPÜLARİTESİNİ KORUYOR

Mayıs ayının başında başbakanlık görevini ‘zorunlu' olarak bırakan Ahmet Davutoğlu ise twitter'daki popülaritesini koruyor. Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığını bırakmasına karşın twitter'daki takipçi sayısını yükseltmeye devam eden Davutoğlu'nu bugün itibarıyla 4 milyon 800 binin üzerinde kişi takip ediyor. 1828 tweet atan Davutoğlu, aralarında yabancı dışişleri bakanları, AKP milletvekilleri ve bakanların da olduğu 87 kişiyi de takip ediyor.

YILDIRIM KENDİ ADINA RESMİ HESAP AÇMADI

Başbakan Binali Yıldırım'ın ise sosyal medyaya mesafeli olduğu dikkat çekiyor. Kendi adına resmi twitter hesabı oluşturmayan Yıldırım'ın ‘Binalı Yıldırım Fan Sayfası' adıyla açılan hesapta 500 binin biraz üzerinde takipçisi var. Yıldırım'ın başbakan olmasının ardından T.C. Başbakanlık adıyla bir resmi twitter hesabı oluşturuldu. Yıldırım, mesajlarını ve faaliyetlerini, yaklaşık 40 bin takipçisi olan bu hesaptan duyuruyor.

TWİTTER'DA ETKİN BİR DİĞER İSİM BÜLENT ARINÇ

Son dönemde AKP'ye yaptığı eleştirilerle ve ‘AKP Tayyip'in partisi değildir' sözleriyle bir kez daha dikkatlerin üzerine çevrildiği Bülent Arınç da twitter'ın etkin isimlerinden. 3 milyona yakın takipçisi olan Arınç, sadece 4 kişiyi takip ediyor: Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve danışmanı Tarık Ümit Genç.

MUHALEFETTE DURUM NE?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, zaman zaman mesajlarını twitter üzerinden paylaşıyor. 3 milyon 910 bin takipçi sayısına ulaşan Kılıçdaroğlu bugüne kadar 2585 tweet atmış. Kılıçdaroğlu twitter'da 9456 kişiyi de takip ediyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, ardı ardına yazdığı uzun mesajlarla twitter'ı etkin kullanan isimlerden. 2 milyon 410 bin takipçisi olan Bahçeli bugüne kadar 3435 tweet atmış ve hiç kimseyi takip etmiyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ise twitter'da 1 milyon 440 bin takipçisi bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:17:03,