Güneydoğu’da bazı ilçelerde olağanüstü hal ilan edilmeli!

Efsane İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, SÖZCÜ’ye konuştu

Güneydoğu’da bazı ilçelerde olağanüstü hal ilan edilmeli!

Saygı ÖZTÜRK / ANKARA

Tantan, talebinin gerekçesini şöyle açıkladı: OHAL olsa belediyelerde eş başkanlık bitecek. Kamuya ait araçları PKK'lılar kullanamayacak. Örgütle bağı olan kişilerin mal varlıklarına da el konulabilecek…

Tantan, ‘Sınırdaki illerimiz birer cazibe merkezi olmalı!' dedi

İçişleri Bakanlığı döneminde organize suç örgütlerinin ve terörün üzerine kararlılıkla giden, bu konudaki yasal boşlukları çıkardıkları yasalarla dolduran Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, “Şu anda teröristle mücadele ediliyor. Terörle mücadele edilmiyor. Hükümet oy kaybederim düşüncesiyle var olan, Fransızların da uyguladığı yasayı uygulamıyor” dedi. Tantan, etkili sonuç alınabilmesi için kısa süreli de olsa Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesinin gerekli olduğunu söyledi. OHAL ilan edilmesinden çekinilmemesini öneren Tantan, ilgili makamların yetkisizlik nedeniyle bazı konuların üzerine gidemediğini, gidenler hakkında da işlem yapıldığını hatırlattı. Tantan, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

MİLLETVEKİLİ TAHRİK EDEMEYECEK

HÜKÜMET teröristle mücadeleyi güvenlik güçlerinin üzerine bırakmış, gerekli olan yasal ve idari önlemlere de başvurmuyor. Sorunlu bazı il ve ilçelerde gerektiği zaman OHAL ilan edilebilmeli. Çünkü mevcut yasalarda bazı yetkiler olmadığı için kullanılamıyor. Kullanılamayan önemli yetkiler OHAL Yasası'nda yer alıyor. Hukuk zemininde mücadele edilmesinin önündeki engeller mutlaka kaldırılmalı…

BUGÜN bazı siyasetçiler Güneydoğu'ya gidip milleti tahrik ediyor. O zaman edemeyecek. Bugün güvenlik güçlerine hakaret ediyorlar. OHAL uygulandığı zaman edemeyecekler. OHAL'in getirdiği yetkililerle mücadele edildiğinde daha etkin ve kısa sürede sonuç alınır.

TERÖRİSTLE mücadele bugün sadece güvenlik güçlerimizce yürütülüyor. Oysa, OHAL uygulamasında tüm kamu kuruluşları üzerlerine düşeni yapmakla yükümlü oluyor. Bütün kamu kuruluşları mücadelenin içinde yer alınca yalnız silahlı örgütler değil silahsız olan ancak o mücadelenin içinde olanlar da yasal olarak yakın takipte bulunduruluyor.

EŞ BAŞKANLIK REZALETİ

BUGÜN Güneydoğu'da HDP'de ‘eş belediye başkanlığı' diye bir rezalet var. Birisi seçimle gelen belediye başkanı, diğeri Kandil'in tayin ettiği başkan… Böyle şey olamaz. Ama hukuki boşluklardan yararlanılıyor. OHAL uygulamasında buna izin verilmez ve derhal bu rezalete son verilir. Şu andaki mücadelenin hukuki altyapısı olmadığı için boşluklar yaşanıyor.

GÜNEYDOĞU'nun birçok ilçesinde belediyenin iş makinaları, araç-gereçleri teröristlere tahsis edilmiş durumda… Onlar ne istiyorsa, onların istedikleri bir biçimde kullanılıyor. OHAL uygulamasında buna kesinlikle fırsat verilmez.

PKK ADINA İHALEYE GİRİYORLAR

PKK'yı etkisiz hale getirmek için önemli yollardan biri finans kaynaklarının kesilmesi, örgüt bağlantılı mal varlıklarına, araç-gerece el konulmasıdır. Bunlar yapılmadıkça örgütü bitiremezsiniz. İstihbaratın ne kadar çalıştığı meçhul… Örgütün büyük gelir kaynakları var. Bunlarla bağlantılı iş adamları bulunuyor. Örgüt adına ihalelere katılanlar var, başka firmaların bu ihalelere girmesi örgüt tarafından engellendiği için önemli ölçüde örgüte devlet üzerinden gelir sağlanıyor. Bunlara daha ne kadar göz yumulacak?

‘Sınırdaki illerimiz birer cazibe merkezi olmalı!'

YURT Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı ve Hakkri il merkezinin Yüksekova'ya, Şırnak il merkezinin ise Cizre'ye taşınmasıyla ilgili kararı da değerlendirdi. Cizre ve Yüksekova'nın il olmasının tek başına yetmeyeceğini belirten Sadettin Tantan, “Yalnız bu ilçeler değil sınırdaki ilçelerimiz, illerimiz birer cazibe merkezi olmalı. Vatandaş, buradan büyük kentlere göç etmeye gerek duymamalı. Komşu ülkelerin vatandaşları, ülkemizdeki bu gelişmişliklere özenmeli. Sınır bölgelerinde bulunan vatandaşımızın da durumu iyileştirilmeli. Çünkü onlar da sınırımızı bekliyorlar” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...