Sözcü Plus Giriş

Güvenliğe geçen yıl 30 milyar lira harcadık… Peki sonuç?

Vatandaşın vergilerinden MİT’e bu yıl 1 milyar 636 milyon, Emniyet’e 21.1 milyar lira bütçe ayrıldı. Buna rağmen ülkede terör belası bitmedi

Güncellenme: 06:43, 20/02/2016
Güvenliğe geçen yıl 30 milyar lira harcadık… Peki sonuç?

Ali Ekber ERTÜRK

Terörü önlemek, vatandaşın huzur ve güvenini sağlamakla görevli olan MİT ve Emniyet'e her yıl halkın vergilerinden milyarlık bütçeler veriliyor. İç ve dış güvenlikle doğrudan ilgili kurumlar, 2015 yılında toplam 30 milyarı aşkın harcama yaptı. Üstelik bu kurumlar, kendilerine ayrılan bütçeleri de aşıp, ihtiyaç gerekçesiyle ek ödenek de aldı.

Maliye Bakanlığı verilerine göre MİT, Emniyet ve Jandarma, geçen yıl 21 milyar liradan fazla para harcadı. Her türlü yasal, teknolojik ve parasal imkanlara rağmen güvenlik kurumları, polis sorumluluk bölgesinde olan Suruç, Reyhanlı, Sultanahmet ve 2 ayrı Ankara bombasıyla ilgili, yakalamaya dönük istihbarat alamadı ve olayların hiçbirine engel olamadı. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 2015'te 17.6 milyar lira ayrıldı. 12.7 milyar lira harcayan Emniyete'e 2016'da 21.1 milyar lira bütçe ayrıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü ise iç çekişmeler ve paralel yapı tasfiyesi ile uğraşıyor. İçişleri Bakanlığı da terör saldırıları karşısında her gün kınama ve başsağlığı mesajları yayınlamaktan öteye gidemiyor. İçişleri Bakanlığı'na geçen yıl 3.8 milyar lira ayrıldı ancak 9.4 milyar lira harcandı. Bakanlığa bu yıl 4.7 milyar lira ayrıldı. Jandarma Genel Komutanlığı ise geçen yıl 7.1 milyar lira harcadı. Bu yıl 8.2 milyar lira bütçe ayrıldı.
MİT, kendisine Ankara Güvercinlik'te 400 milyon liraya yeni bina yaptırmakla meşgul… Bu amaçla MİT'in 2016 bütçesi geçen yıla göre yüzde 48 oranında arttırılarak 1 milyar 108 milyon liradan 1 milyar 636 milyon 803 bin liraya yükseltildi. MİT yeni merkezi tamamlandığında Yenimahalle'deki Müsteşarlık binasından Etimesgut'a taşınacak.

“GÜVENLİKÇİ BİLE OLAMAZ''

AKP'den milletvekili adayı da olan MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında sosyal medyada ‘'AVM'ye güvenlikçi bile olamaz'' paylaşımları yer alıyor. Katliamların önüne geçme konusunda istihbarat eksikliği ve yakalamaya dönük operasyon yapamamakla eleştirilen güvenlik kuruluşlarına, “Erdoğan ve ailesine kimler hakaret ediyor, bunun peşindeler” şeklinde eleştiri de yöneltiliyor.