Sözcü Plus Giriş

Hafta sonu hava nasıl olacak?

Meteoroloji Genel müdürlüğü, hafta sonu için yağış uyarısı yaptı.

Güncellenme: 08:37, 20/02/2016
Hafta sonu hava nasıl olacak?

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre; Cumartesi günü Akdeniz bölgesi, İç Anadolu’nun batı ve iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve Ege’nin iç kesimlerinde bulutluluk var. Doğu Anadolu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar görülürken; diğer bölgelerde hava yağmurlu olacak.

Pazar günü yurdun genelinde yağış var. İç Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar olması bekleniyor. Diğer bölgelerde yağmurlu bir hava hakim olacak.

Haber: Selen AKGÜN
Kurgu: Aytaç AKYURT

Hafta sonunda İstanbul’da hafif yağmur, İzmir’de ise sağanak yağmur var. Ankara’da cumartesi günü çok bulutlu olan hava pazar günü yerini yağmurlu bir havaya bırakacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre

Mevsim normallerinin 8 ila 16 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları hafta sonunda yağışla birlikte azalacak.

GENEL DURUM

Hafta başından itibaren mevsim normallerinin 8 ila 16 derece üzerinde, (Şubat ayı en yüksek sıcaklık ekstrem değerleri civarında ve üzerinde) gerçekleşen hava sıcaklıklarının; hafta sonunda ülkemiz genelinde yağışlı sistem ile birlikte 6­10 derece azalacağı tahmin ediliyor. 15­18 Şubat 2016 tarihleri arasında 4 gün içinde 81 ilimizden 34 ilde 1950­2016 yılları arası son 66 yılın Şubat ayı en yüksek sıcaklık rekoru kırılmış, 5 ilde ise daha önceki yıllarda kırılan rekorlar tekrar edilmiştir.

Yurdumuz; bugün (20.02.2016 Cumartesi) doğu bölgelerde genellikle hafif yağmur şeklinde yağışlara sebep olacak olan yağışlı bir sistemin etkisinde kalacaktır. Ancak, bugün (Cumartesi) akşam saatlerinden itibaren yurdumuzun yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği, 21.02.2016 Pazar günü Doğu Anadolu' nun güneydoğusu dışında ülke genelinde yağış görüleceği, yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu' nun doğusu ve Doğu Anadolu' nun kuzeyinde karla karışık yağmur yüksek kesimlerinde ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Pazar günü beklenen yağışların; Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu' nun batısı, İç Anadolu' nun doğusu ile Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Meydana gelmesi beklenen kuvvetli yağış ve güneybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ile birlikte Doğu bölgelerimizde halen mevcut kar örtüsünde meydana gelecek erimelerin etkisiyle su baskını ve taşkınlar yaşanabilecektir. Vatandaşlarımızın ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Yağışlı sistemin; 22.02.2016 Pazartesi günü doğu bölgelerimizde etkili olmaya devam ettikten sonra, Salı günü yurdumuzu terk etmesi bekleniyor. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, hafta sonunda azalacağı, ancak Pazartesi batı bölgelerden başlayarak önümüzdeki hafta tekrar artacağı tahmin edilmektedir.