Hakkari`de kadın öğretmenler okulun yakılan bodrum katını kütüphaneye çevirdi

Hakkari`de kadın öğretmenler okulun yakılan bodrum katını kütüphaneye çevirdi

Hakkari`de kadın öğretmenler okulun yakılan bodrum katını kütüphaneye çevirdi

Behçet DALMAZ HAKKARİ,(DHA)-HAKKARİ`de görev yapan 3 öğretmen, 6-7 Ekim Kobani olayları sırasında bir grup gösterici tarafından yakılan okulun bodrum katını onararak kütüphaneye dönüştürdü.
Hakkari`de, 6-7 Ekim 2014 yılında Kobani olayları sırasında Biçer Mahallesi`ndeki 800 öğrencisi olan ve 44 öğretmenin görev yaptığı Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) ilk ve ortaokulu bir grup PKK yandaşı tarafından molotof kokteyli atılarak yakıldı. Olaylar sırasında okulun birkaç sınıfı ve kütüphanesi kullanılamaz hale geldi. Hakkari`de yakılan okulda 3 yıldır görev yapan Bartınlı Elif Bal, okulun kütüphanesinin olmamasına üzüldü. Durumu okulda Türkçe öğretmenliği yapan Gül Yıldız, Gamze Hallı ve Okul Müdürü Salih Turgut`la da paylaştı. Öğretmen Bal`a meslektaşlarından da destek geldi. Öğretmenler, tarafından okulun yakılan ve depo olarak kullanılan yeri düzenlendi. Ardından da Türkçe öğretmeni Elif Bal, oğlunu kanser hastalığından kaybeden hayırsever Çiğdem Kuzucu`yu arayarak destek istedi. Bunun üzerine Kuzucu, okula bin 200 kitap gönderdi.
Öğretmenlerin bu fedakarlığına Hakkari il Kütüphane Müdürlüğü`nden de 950 kitap, 4 masa ve 16 sandalye yardımı geldi. Böylece oluşturulan kütüphanedeki kitap sayısı da 2 bin 200`e ulaştı. Kütaphane ders çalışan okulun öğrencileri, kendileri için büyük fedakarlıklara katlanan 3 gönüllü öğretmene teşekkür etti. Yakılan kütüphanenin yerine okulda yeni kütüphane oluşturan Türkçe öğretmeni Elif Bal, okulda yeni bir kütüphanenin oluşmasına oğlunu kanser hastalığından kaybeden Çiğdem Kuzucu sayesinde olduğunu belirterek şöyle konuştu:"
"Kütüphanemiz 6-7 Ekim olaylarında yakıldı. Bütün kitaplarımız yandı. Bir arkadaşım vesilesiyle hayırsever Çiğdem Kuzucu ile tanıştım. Çiğdem Hanım oğlunu kanserden kaybetmiş ve oğlunun adını yaşatmak için doğunun çeşitli illerinde kütüphane ve kitap yardımında bulunan bir hayırsever. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bize bin 200 adet kitap gönderdi. Onunla başladık kütüphanemizi oluşturmaya. Ardından müdürümüz Salih Turgut aracılığıyla İl Kütüphane Müdür Vekili Yusuf Kızılkaya`ya ulaştık. Ondan da yaklaşık 900 kitap, 4 masa ve 16 sandalye, 2 de raf aldık. Bizlere kitap ve projeksiyon yardımlarının yapılması için hayırseverlerin yardımlarını bekliyoruz. Hakkari`de 3 yıldır görev yapıyorum, çok mutluyum."
Kampanyaya destek veren okulun Türkçe öğretmeni Gül Yıldız ise, okulda kütüphanenin açılmasına vesile alan öğretmen arkadaşları Elif Bal`ın başlattığı bu kampanyaya kendilerinin de destek verdiğini belirterek, "Bize kitap yardımları geldikten sonra kütüphanemizin düzeninden başladık. Kütüphane sınıfımızın oluşturulması için 3 öğretmen olarak çalıştık ve bunu başardık. 2 ay gibi bir sürede bunu yaptık. Bu konuda müdürümüzün de büyük katkıları oldu" dedi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...