HDP`li Atalan: Teknik bir arıza oluşmuşsa silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşti ?

HDP`li Atalan: Teknik bir arıza oluşmuşsa silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşti ?

HDP`li Atalan: Teknik bir arıza oluşmuşsa silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşti ?

Ferit ASLAN DİYARBAKIR,(DHA)- MARDİN`in Nusaybin ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 59 yaşındaki Dilşa Ak`ın vurulması olayını Meclis`e taşıyan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, konu ile ilgili yanıtlaması istemiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala`ya sorular yöneltti. Atalan soru önergesinde, "Zırhlı araçta teknik bir arıza oluşmuşsa dahi araç içindeki sistem, Ak`ı nasıl hedef seçmiştir ve silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşmiştir?" dedi.
HDP Mardin Milletvekili Ala Atalan, Mardin`in Nusaybin ilçesinde 19 Şubat`ta Abdulkadir Paşa Mahallesi Seyitler Camii bitişiğinde bulunan ablasını ziyarete giden Dilşa Ak`ın, polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldüğü, yanında bulunan 10 yaşındaki kızı S.A.`nın da yaralandığını belirterek, İçişleri Bakanı Efkan Ala`nın yanıtlaması istemliyle soru önergesi verdi. Olayın Mardin Valiliği`nin açıklaması ile teyit edildiğini belirten HDP`li Atalan`ın Bakan Ala`nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şöyle dedi:
"-Sekiz çocuk annesi Ak ve 10 yaşındaki kızının alenen sivil yurttaş oldukları bilinmesine rağmen hangi gerekçeyle üzerlerine ateş açılmıştır?
-Güvenlik güçlerinin emir almadan sivillere, evlere ve iş yerlerine hedef gözeterek ateş etme insiyatifi var mıdır?
-Zırhlı araçlarda bulunan kameralı sistem nasıl çalışmaktadır? Söz konusu sistemin kendi kendine hedef seçme, hedefe kilitlenme ve ateş etme ihtimali var mıdır?
-Mardin Valiliği`nin 21.02.2016 tarihli açıklamasına esasen, zırhlı araçta teknik bir arıza oluşmuşsa dahi araç içindeki sistem, Ak`ı nasıl hedef seçmiştir ve silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşmiştir?
-Ak`ın yaşamını yitirmesine ve küçük kızının yaralanmasına sebep olan güvenlik güçleri hakkında idari ve hukuki bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
-Fiili ve resmi ablukalarda kullanılan zırhlı araçların namlularının sivillere, ev ve iş yerlerine doğrultulmuş şekilde tutulması, sivil can kaybının artmasına sebep değil midir? Bu riskin ortadan kalkması için zırhlı araçların sivil yaşam alanlarından çıkarılması yönünde çalışmanız var mıdır?
-Kasım 2015`ten bugüne kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilen il, ilçe, köy ve mahallelerde kaç sivil yurttaş öldürülmüş, kaç yurttaş yaralanmıştır? Yaralanan yurttaşlardan kaçının vücudunda kalıcı hasar meydana gelmiştir?"
MARDİN VALİLİĞİ: TEKNİK ARIZADAN DOLAYI SİLAH MEKANİZMASI ATEŞ ALDI
Mardin Valiliği konu ile ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada, "Nusaybin İlçemizde bulunan DSİ Kapama Bölgesi`nde 19 02 2016 Cuma günü güvenlik tedbiri görevini icra eden bir zırhlı aracımızda oluşan teknik bir arızadan dolayı ateşleme mekanizması harekete geçmiş, olay sonucunda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşımızın tedavisi halen devam etmektedir. Bu müessir olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah`tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı vatandaşımıza acil şifalar diliyoruz. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmış olup sonucu ile ilgili kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir" demişti.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...