Sözcü Plus Giriş

Himmet ve kurban paralarını aklayan şirketler devredildi

Denizli'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında örgüt adına toplanan himmet, burs ve kurban paralarını şirket geliri gibi göstererek akladıkları belirtilen iki şirketten biri hazineye, diğeri ise TMSF'ye devredildi. Soruşturma kapsamında şirketin sahibi, ortağı, yöneticisi ve çalışanı olan 14'u tutuklu 30 kişi hakkında da terör örgütüne üyelik suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

null
Güncellenme: 17:33, 17/11/2016
Himmet ve kurban paralarını aklayan şirketler devredildi

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bir ay önce, kentte faaliyet gösteren yemek şirketine operasyon düzenlendi, gözaltına alınan şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda FETÖ/PDY adına toplanan kurban bağışlarını fakirlere dağıtmayıp, Afyonkarahisar’daki sucuk fabrikasına karkas et olarak sattıklarının anlaşıldığı belirtildi. Elde edilen gelirleri akladıkları, çalışanlardan zorla himmet adı altında bağış topladıkları iddiaları üzerine Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, 14’ü tutuklu, 30 şüpheli hakkında terör örgütüne üyelik suçundan iddianame hazırlayıp, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

İLGİLİ HABERKaynak Holding'e bağlı 31 şirket TMSF'ye geçtiKaynak Holding’e bağlı 31 şirket TMSF’ye geçti

Savcılıktan yapılan açıklamada daha önce KHK ile el konulan şirketlerden birinin hazineye devredildiği, diğer şirketin ise kayyum atanması için TMSF’ye devredildiği belirtildi. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Türkiye genelinde olduğu gibi Denizli’de de birçok şirket kurularak bu şirketler vasıtası ile örgüte finansal kaynak aktarıldığı, toplanan himmet, burs ve kurban paralarının şirket geliri gibi gösterilerek suç gelirlerinin aklandığı belirtildi.

DHA

Yayınlanma Tarihi:17:07,