Sözcü Plus Giriş

HSYK’da Anayasal tartışma

Yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi için üç partinin yaptığı çalışmada, en kritik düzenleme olan HSYK konusunda uzlaşma sağlanamadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan HSYK olmadan yeni anayasa çalışmasının ihtiyaca cevap vermeyeceğini ve ‘kadük’ kalacağını açıkladı.

Başak KAYA
12:43 -
HSYK’da Anayasal tartışma

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığında yapılan liderler zirvesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi için anayasa değişikliği çalışması yapılması teklifi HSYK'da kilitlendi. AKP, CHP ve MHP'nin temsilcilerinden oluşan komisyon sadece yedi madde de uzlaştı. Komisyon çalışmalarını tamamladı.

Üç parti yedi maddede uzlaştı. Bu maddeler askeri yargının kapatılması ile Jandarma Genel Komutanının MGK'dan çıkarılmasını kapsıyor. Ayrıca mahkemelerin tarafsızlığına ‘bağımsızlık' ibaresi de eklendi. Bülent Tezcan konuyla ilgili SÖZCÜ'ye şunları söyledi:

YETERLİ DEĞİL: Bir uzlaşma sağlanması çok az madde de olsa önemli ama yeterli değil. Yargıda HSYK'nın yapısını ele almayan oradaki problemleri çözmeyen bir çalışma kadük olur. Yedi maddede uzlaştık. Bu maddelerden dördü, Askeri Yargıtay'ın, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Askeri İlk Derece Mahkemelerinin kaldırılmasını düzenliyor. Mahkemelerin bağımsızlığını düzenleyen 9. ve 138. maddeleri yeniden kaleme aldık. Jandarma Genel Komutanının Milli Güvenlik Kurulu'ndan çıkarılmasında da uzlaştık.

HAKİMLER ŞİKAYETÇİ: Yargı bağımsızlığının sağlanmasında en büyük sıkıntı HSYK'nın yapısı. Hakimler ‘Bizim içimize sokulan seçim, bizi bloklaştırdı' diyorlar. Ciddi rahatsızlıklar var. Bunu ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmalıydı. CHP olarak uzlaşma sağlanması için geri adım attığımız konular oldu ama HSYK konusunda mutabakat sağlanamadı. CHP olarak HSYK iki ayrı kurul olmasını, Cumhurbaşkanının üye seçmemesi, yürütmenin ağırlığı olması, bakan ve müsteşarın kurulda yer almamasını istedik. Tek kurul olarak çalışılabilir, 22 kişilik üye sayısının 11'e çekilmesini, sınırlı olmak kaydıyla Cumhurbaşkanının atamasına rıza gösterdik. HSYK'da temel sorun yargının siyasileşmesi. Bu nedenle parlamento siyasi olarak değil uzlaşma kültürü ile seçmeli. Seçimde nitelikli çoğunluk olmalı.

BU SORUN ÇÖZÜLMELİ: HSYK'yı düzenlemeyen bir yargı paketi ihtiyaca cevap vermez. Bu sorunun çözülmesi lazım. Asıl sorunu çözmeyip sadece askeri yargıyı kaldırarak sorun çözülmez. OHAL KHK'larının yargı denetimine açılmasını istedik. KHK'lar 30 gün içinde kanunlaşmadığında yürürlükten kalkar hükmü istedik. Yargı denetimi genişlemeli. Anayasa Mahkemesi'ni bütün partiler gidebilmeli. Kendisini ilgilendiren konularda meslek örgütleri, STK'lar, barolar dava açabilsin istedik. Organ mahkemeleri kurulsun dedik. Bunlar kabul görmedi.

Son güncelleme: 12:44 27.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more