Sözcü Plus Giriş

Hücre evi baskınında eylem hazırlığındaki IŞİD'li üzerindeki bombayı patlattı – Yeniden

Hücre evi baskınında eylem hazırlığındaki IŞİD'li üzerindeki bombayı patlattı - Yeniden

Güncellenme: 01:04, 20/05/2016
Hücre evi baskınında eylem hazırlığındaki IŞİD'li üzerindeki bombayı patlattı – Yeniden

GAZİANTEP'te, polisin düzenlediği hücre evi operasyonunda Türkiye'de bugüne kadar IŞİD tarafından yapılan canlı bomba saldırılarını organize ettiği belirtilen ve 4 milyon lira ödül konularak kırmızı listede aranan Yunus Durmaz, üzerindeki bombayı patlatarak öldü. Hücre evinde ölen Yunus Durmaz'ın kardeşi olan ve mavi listede aranan kardeşi Hacı Ali Durmaz ise sağ olarak ele geçirildi. Durmaz kardeşlerin yakalanmaması halinde bu akşam kanlı bir eylem gerçekleştirneyi planladıkları belirtildi.
19 MAYIS'TA BOMBALI EYLEM İSTİHBARATI
Gaziantep'te geçen 1 Mayıs'ta bomba yüklü araçla Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik düzenlenen ve 3 polisin şehit olduğu saldırının ardından polis, kentte alarm durumuna geçti. Ancak, hafta sonu istihbarat birimleri IŞİD terör örgütünün Gaziantep'te 19 Mayıs kutlamalarında bomba yüklü araçla veya canlı bomba şeklinde saldırı yapacağı bilgisine ulaştı. Bu bilginin ardından harekete geçen terör ve istihbarat birimleri, kentte güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı.
ONLARCA EV BASILDI, 60'I AŞKIN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Polis ekipleri aldığı istihbarat birimlerinin ardından IŞİD ile irtibatlı olan kişilere yönelik soruşturma başlattı ve izine ulaştığı onlarca adrese salı gününden itibaren birbiri ardına operasyon düzenledi. Yapılan baskınlarda, gözaltına alınan şüphelilerin sorgulaması doğrultusunda ulaşılan yeni isimler de operasyonlarla yakalandı. Bu sabah yapılan operasyonlarla birlikte 3 gün içerisinde gözaltına alınanların sayısı 60'ı aştı.
19 MAYIS ÖNCESİ ALARM
Polis, istihbarat raporları doğrultusunda bu sabah yapılan 19 Mayıs etkinlikleri nedeniyle çelenk konulan Demokrasi Meydanı ile kutlamaların yapıldığı Kamil Ocak Stadyumu çevresindeki tüm yolları trafiğe kapattı. Bariyerler ile bu noktalara ulaşılan yolları kapatan polis, şüpheli gördüğü tüm kişileri tek tek aradı. Kutlamaların tamamlanmasının ardından bölgedeki barikatlar kaldırılarak yollar yeniden trafiğe açıldı.
GAZİANTEP-ANTALYA MAÇI ÖNCESİ YENİDEN ALARM
Ancak, polis akşam saatlerinde sorguladığı şüphelilerden bugüne kadar Türkiye'de IŞİD tarafından yapılan canlı bomba saldırılarını organize eden isim olarak bilinen Yunus Durmaz ile kardeşi Hacı Ali Durmaz kardeşlerin infial yaratacak bir eylem hazırlığı içerisinde olduğu bilgisine ulaştı.
Bu bilginin ardından harekete geçen polis, saat 20.00'de başlayacak olan Gaziantepspor-Antalyaspor karşılaşmasının oynanacağı Kamil Ocak Stadyumu ile yakınındaki Gaziantep Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve resmi kurumların bulunduğu bölgeleri hem demir bariyerlerle hem de TOMA'larla trafiğe kapattı. Trafiğe kapatılan alanlarda polisler çelik yeleklerle görev yaptı.
ADRES BELİRLENDİ OPERASYON BAŞLADI
Polis bu arada Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguladığı şüphelilerden Durmaz kardeşlerin kaldığı hücre evinin adresini belirledi. Hemen harekete geçen polis, 4 milyon ödül ile kırmızı listede aranan Yunus Durmaz ile 1.5 milyon lira ödül ile mavi listede yer alan kardeşi Hacı Ali Durmaz'ın kaldığı belirlenen Çağlayan Mahallesi Berber Mustafa Sokak'taki eve baskına gitti. Baskın sırasında hücre evinde bulunan Yunus Durmaz, üzerinde bulunan bombayı infilak ettirdi. Patlamada evde bulunan Yunus Durmaz ölürken, kardeşi Hacı Ali Durmaz ile polisler tarafından sağ olarak ele geçirildi ve gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
EVDEKİ PATLAYICILAR KONTROLLÜ ŞEKİLDE PATLATILDI
Eve giren polisler, içeride tuzaklanmış patlayıcı bulunduğunu belirledi. Sokaktaki evlerde bulunanları tahliye eden polis, bölgeye ulaşan yolları yaya ve araç ulaşımına kapattı ve bomba imha uzmanlarına haber verdi. Zırhlı araçlarla bölgede kimsenin geçişine izin verilmezken, bomba imha uzmanları evde tuzaklanmış olan patlayıcıları kontrollü şekilde imha etti. Patlamalar bu sırada mahalle sakinlerinde tedirginlik ve paniğe yol açtı. 
Bu arada Yunus Durmaz'ın öldüğü, kardeşi Hacı Ali Durmaz'ın ise sağ ele geçirildiği hücre evinin geçen yıl Kasım ayında polis baskınında kendisini patlatarak ölen Ankara Gar Meydanı'ndaki saldırıyı yapan canlı bombaları bu kente götürdüğü için aranan Halil İbrahim Durgun'un ailesinin yaşadığı eve birkaç yüz metre mesafede olduğu görüldü.
VALİ YERLİKAYA: BİR TERÖRİST ÖLÜ, BİR TERÖRİST SAĞ ELE GEÇİRİLDİ
Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kentte polis tarafından IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyon sırasında bir IŞİD’linin üzerindeki bombayı patlattığını söyledi.
Vali Yerlikaya, polis veya vatandaşların yaralanmadığı operasyonun devam ettiğini belirterek, "Bugün bir mahallede daha önce aldığımız bir ihbar üzerine emniyet ekiplerimiz operasyon yaptı. Biz operasyon esnasında terörist kendini infilak ettirdi 1 terörist canlı ele geçirildi. Şu anda hala devam ediyor operasyon. Şu anda kadar emniyet güçlerimizden veya vatandaşlarımızdan bir kişi yaralı değil hamdolsun. Ben buradan arkadaşlarımızın yanına gideceğim, emniyete gideceğim. Kendini patlatan bir terörist var. DEAŞ olduğunu biliyoruz. İsimlerle ilgili arkadaşlarımızın kanaatleri var fakat bunu şu anda söylememiz doğru değil. Net olarak bunu tespit edelim ondan sonra sizlerle birlikte bunu açıklayalm" dedi.
Vali Yerlikaya, alınan önlemler nedeniyle teröristlerin hedefinin bu akşam Gaziantepspor-Antalyaspor maçının yapıldığı Kamil Ocak stadı olduğuna yönelik soruya, "Hayır kesinlikle bununla bir ilgisi yok" dedi. Vali Yerlikaya, "Biz bugün her türlü sonuca karşın emniyet çevresinde tedbirlerimizi aldık. Operasyonumuz devam ediyor. DEAŞ hücre evindeki tuzaklamalara karşı tedbirli bir tane polisi kardeşimizin burnu kanamadan girmeye yönelik hassasiyet gösteriyoruz. Hepimize geçmiş olsun" diye konuştu.

DHA