Sözcü Plus Giriş

Hükümetten Reza Zarrab açıklaması: Şu ana kadar resmi bir talep gelmedi

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 22:24, 28/03/2016
Hükümetten Reza Zarrab açıklaması: Şu ana kadar resmi bir talep gelmedi

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, “Bu mesele beklenecek bir mesel değildir. Aylar öncesinde söylüyorduk. Şimdi uygulamaya koyacağız. Kendimize göre, muhtemelen Nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı TBMM’ye sunar, bu taslağın TBMM’den geçmesi için 367’yi bulması için gerekli çalışmayı yaparız. Bulamazsak millete gitmesi için gerekli çalışmayı yaparız” dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin Kurtulmuş, “Yeni anayasa meselesi sadece Ak Parti’nin boynunun borcu değildir. Bütün siyasi partilerin en önemli siyasi sorumluluğudur. Eğer bu Parlamento Anayasa meselesini savsaklar, bir başka parlamentoya devrederse, aslında bu parlamento siyaseten çok fazla bir şey yapmış olmaz. Dolayısıyla herkesin samimiyetle demokratik, sivil, katılımcı, çoğulcu bir anayasa yapma sorumluluğunun farkına varması lazım. Hiç kimse bu görevden kaçamaz. Bu görevin hep birlikte yerine getirilmesi gerekir. Bu konuda diğer partilerle uzlaşı içinde ortak bir noktaya gelmesi için de samimi bir şekilde üzerimize düşeni yapıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam ederiz. Bu mesele beklenecek bir mesel değildir. Aylar öncesinde söylüyorduk. Şimdi uygulamaya koyacağız. Kendimize göre, muhtemelen Nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı TBMM’ye sunar, bu taslağın TBMM’den geçmesi için 367’yi bulması için gerekli çalışmayı yaparız. Bulamazsak millete gitmesi için gerekli çalışmayı yaparız” diye konuştu.

REZA ZARRAB DAVASI

Reza Zarrab’ın ABD’deki davasına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Söz konusu dava, ABD’de, yani yurt dışında başlamış olan hukuki bir süreçtir. Bu hukuki süreç ile ilgili şu ana kadar herhangi bir şekilde söz konusu ülkeden bu söz konusu dava ile ilgili resmi bir bilgi talebi, Türkiye’ye aktarılmış, gelmiş değildir” dedi.

PAKİSTAN’DAKİ SALDIRIYA KINAMA

Pakistan’ın Lahor kentindeki terör saldırısını sert bir dille eleştiren Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Terörün dini, dili, milleti ve haysiyeti yoktur. Bu haysiyetsiz, namussuz, şerefsiz saldırıyı bütün benliğimizle kınadığımızı açıkça ifade etmek istiyorum” dedi.

‘SUR’DA 3 BİN, CİZRE’DE BİN 200 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK’

Doğu ve Güneydoğu’daki operasyonlara ilişkin Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: “Bakanlar Kurulu’nda 81 maddelik eylem planı ele alındı. Sur’da 3 bin, Cizre’de bin 200 kişi istihdam edilecek. Telafi eğitimler tamamlandı. 7 bin öğrencimizin telafi eğitimleri başka ilçelerde sürdürmesi için Milli Eğitim bakanlığı başarı ile yerine getiriyor. Operasyon nedeniyle kapanan Şırnak Havaalanı açıldı. Şu anda tamamen terörden temizlenmiş olan Silopi’de örnek bir çalışma modelini ortaya koyuyoruz. Zarar ziyan tespitlerinden, kentsel dönüşüm planlarına kadar nelerin yapılacağını biliyoruz. Bir model oluşturduktan sonra diğer ilçelerimizde de uygulayacağız.

‘CİZRE ve SUR’UN TARİHİ DOKUSUNA ÖZEN GÖSTERİYORUZ’

Çalışmalar sırasında Sur ve Cizre’nin tarihi dokusuna özen göstereceklerini belirten Kurtulmuş, “Bu Perşembe günü Çevre Bakanımız, Kalkınma Bakanımız, Kültür Bakanımız Diyarbakır’da olacak. Sur ile ilgili çalışmamızı bir kez daha son kez orada gözden geçirecekler. O Sur’un bütün o tarihi varlığını, Sur’un yeniden rehabilitasyonu, inşası ile ilgili olarak adımlarımızı atacağız.  Tarihsel mirasımıza sonuna kadar sahip çıkılıp, bu miras yeniden onarılacaktır. Ümit ediyorum ki; terör ortamı sona erdikten sonra bütün şehirlerimizde İnşallah hayat bütünüyle normale dönecek” diye konuştu.

‘BİR ETİK KOMİSYONU OLUŞACAK’

Bakanlar Kurulunda, Siyasi Etik Yasası ile ilgili çalışmaların da ele alındığını belirten Kurtulmuş, “Düzenlemeler yapılmıştır. Parlamento’ya indikten sonra da, orada da tartışmalar yapılacak. Ana hatlarıyla şunu ifade edeyim, TBMM’de grubu bulunan bütün siyasi partiler kendi içlerinde bir siyasi etik kurulu kuracaklar. Bunun dışında TBMM Başkanı’nın başkanlığında 10 kişiden oluşan bir tik komisyonu oluşacak. Bu kurullarda, etik davranış kalıplarından mal bildirimine kadar bütün alanlarda TBMM üyelerinin nasıl hareket edecekleri, başta partilerin kendi etik kurullarında olmak üzere bu mekanizma içinde değerlendirilecek” açıklamasında bulundu.

KEMALİST RUHU TARTIŞMALARI

Kemalist ruhu tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “İlk defa burada duyuyorum. Kim nerede, ne şekilde bu konuşmayı yapmış bilmiyorum. Memleketin bu kadar  meselesi varken bu konuyu konuşmayı uygun bulmuyorum” dedi.

‘ABD’NİN TÜRKİYE’NİN HASSASİYETLERİNE SAYGI GÖSTERECEĞİNİ UMUYORUZ’

Kurtulmuş, “PYD ile ilgili tavrımız çok nettir. PYD’nin Fırat’ın batısına yerleşmesinin Türkiye’nin milli menfaatleri açısından son derece sakıncalı olduğunu başından beri ifade etmektedir. Gelişen olaylarda bizim bu konudaki tedirginliğimizin ne kadar haklı olduğunu da ortaya çıkarmıştır. ABD’nin Türkiye ile dostluk ilişkilerini uzun yıllar sürdüren bir devlet olarak Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetine saygı göstereceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

‘NE RUSYA TÜRKİYE’Yİ, NE DE TÜRKİYE RUSYA’YI GÖZDEN ÇIKARIR’  

Rus askeri heyetinin Türkiye’ye yapacağı ziyarete de değinmesi istenen Kurtulmuş, “Rus uçağının düşürülmesi sonrası, ilişkiler gerginleşti. Çeşitli vesilelerle ilişkiler sürdürülmeye çalışıldı. Ne Rusya Türkiye’yi gözden çıkarır, ne Türkiye Rusya’yı gözden çıkarır. Uzun yıllar birbirleriyle yakın komşuluk ilişkisi olan, rekabet ilişkisi olan ama birçok alanda işbirliği halinde olan iki ülke, ekonomik alanda işbirliği olan iki ülke öyle çok kolay herhangi bir krizi bahane ederek ilişkilerini ortadan kaldırmaz. Bunu biz baştan beri söyledik. Tansiyonun düşmesi için elimizden geleni yaptık. Heyet gelsin bakalım ne konuşulacak, neler yapacaklar? Ondan sonra daha net konuşuruz” ifadelerini kullandı.

DHA

Yayınlanma Tarihi:20:07,