Sözcü Plus Giriş

İBB binasını Sinan Çetin’e tahsis etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kendi mülkiyetindeki binayı ünlü yönetmen Sinan Çetin’in kurucusu olduğu Plato Meslek Yüksek Okulu’na tahsis etti.

Özlem GÜVEMLİ
06:39 -
İBB binasını Sinan Çetin’e tahsis etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kendi mülkiyetindeki binayı ünlü yönetmen Sinan Çetin'in kurucusu olduğu Plato Meslek Yüksek Okulu'na tahsis etti. İBB Mesken Müdürlüğü, 9 Eylül günü başkanlık makamına yazı göndererek mülkiyeti İBB'ye ait olan Üsküdar Altunizade'de 12 ada 127 parsel üzerinde bulunan depolu dükkan ve büro niteliğindeki 7 bağımsız bölümden oluşan binanın Plato Meslek Yüksek Okulu'na tahsis edilmesini talep etti. Mesken Müdürlüğü tahsisin bedelsiz ve 5 yıl süreyle olmasını istedi. Talep; Hukuk, Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından değerlendirildi. Komisyonların ortak raporunda 534 metrekarelik parsel üzerindeki binanın 5 değil 3 yıl süreyle ve bedelli olarak Plato Meslek Yüksek Okulu'na tahsis edilmesini uygun bulundu.

Altunizade'deki 4 katlı binayı 3 yıl kullanacak...

Altunizade'deki
4 katlı binayı
3 yıl kullanacak…

AKP'DEN TAM OY GELDİ

Rapor, 23 Eylül'deki İBB Meclis oturumunda oylandı. Tahsis, CHP'lilerin muhalefetine karşın AKP grubunun oyları ile kabul edildi. CHP grubu, kamuya ait bir binanın vakıf okuluna verilmesinde kamu yararı bulunmadığı için karara karşı çıktı. Plato Meslek Yüksek Okulu, 2009 yılında Sinan Çetin ve birkaç sanatçı, iş adamı ve akademisyen tarafından kuruldu. İlk kuruluşunda mütevelli heyeti başkanlığını da Sinan Çetin yaptı.

PLATO’DAN İBB’NİN BİNA TAHSİSİ İÇİN AÇIKLAMA
Plato Meslek Yüksekokulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Üsküdar Altunizade’deki 4 katlı binanın kendilerine tahsis edilmesine açıklık getirdi. Bu konuyla ilgili SÖZCÜ’de yayımlanan haberin başlığındaki “İBB binasını Sinan Çetin’e tahsis etti” ifadesinin doğru olmadığı belirtti. Okul, kurumlarıyla yönetmen yönetmen Sinan Çetin arasında “doğrudan ya da dolaylı” bir bağ bulunmadığını, tahsinin Çetin’e değil, Mütevelli Heyet Başkanlığı’nı Dr. Tolga Yazıcı’nın yaptığı Plato Meslek Yüksekokulu’na yapıldığını açıkladı.

 

Son güncelleme: 12:16 28.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more