İHH'dan Mavi Marmara saldırısının 6. yılında anma yüryüşü

İHH'dan Mavi Marmara saldırısının 6. yılında anma yüryüşü

İHH'dan Mavi Marmara saldırısının 6. yılında anma yüryüşü

BEYOĞLU'nda, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı(İHH)'nın çağrısı üzerine saat 18.00'de Taksim Tünel Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Mavi Marmara Gemisi'ne yönelik 2010 yılında gerçekleştirilen e 1o kişinin öldüğü saldırının 6. yıldönümünde İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı'na kadar yürüyüş eylemi yaptı.

Ellerinde pankart, döviz, Türk bayrağı, Filistin, Suriye, Mısır bayrakları ve tevhit bayrağı bulunan grup tekbir getirip sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Ön tarafta yürüyenlerin bazılarında üzerinde, “İsrail ile Anlaşmaya Hayır, Gazze Ablukasına Dur De" yazılı T-shirtlar giydikleri görüldü. İstiklal Caddesi üzerinde yürüyen grup, Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önüne gelince Rusya aleyhine sloganlar attı. Grup yaklaşık 1 saat yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı'na geldi.

"BİZ BU MAVİ MARMARA'YI KÜLTÜR BAKANLIĞI'NA HEDİYE EDELİM"

Basın açıklaması yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “İsrail ile Türkiye'nin anlaşma yapmasını bu insanlar istemiyor. İsrail ile asla dostluk olmaz. Abluka kalkmadan asla bir anlaşma imzalanamaz. Biz bu Mavi Marmara'yı Kültür Bakanlığı'na hediye edelim. İnsanlık müzesi olsun. Bir tarafa Mavi Marmara katliamını koysun. Bir tarafa Srebrenitsa Katliamını koysun. Bir tarafa Afrika'daki katliamı koysun. Bu Mavi Marmara'da sadece Müslümanlar yoktu. Yahudi ve Hıristiyanlarda vardı. Diğer tarafa da Hitler'in katliam görüntülerini koysun. Böylece Hitlerle Netenyahu'nun nasıl dost olduğu nasıl arkadaş olduğu da bir kez daha ortaya çıksın" şeklinde konuştu.

"NE OLURSA OLSUN, ABLUKA KALKMADAN ASLA NORMALLEŞME OLMAZ"

Gazze'ye yönelik gerçekleştirilen abluka kalkmadan normalleşmenin sağlanamayacağını ifade eden Yıldırım,"Ne olursa olsun, abluka kalkmadan asla normalleşme olmaz. Bizim düşüncemiz; Siyonizm kalkmadan asla özgürlük olmaz düşüncesidir. Devletlerarası hukuk başkadır deniliyorsa, bize rağmen yapılacak bir şey varsa mutlaka abluka kalkmalıdır. Aksi takdirde Filistin davasına hizmet olmaz. Özür güzel oldu. Tamam. Mescid-i Aksa özgür olana kadar, Filistin'de özgürce namaz kılına kadar, yeryüzündeki bütün masumlar selamete erene kadar çalışmaya söz verdik. Çünkü biz Müslümanız" diye konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından Mavi Marmara Gemisi'ne yönelik yapılan baskında hayatını kaybeden vatandaşlar için dualar okundu.Okunan duaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...