Sözcü Plus Giriş

İlk kayak Akademisi Erciyes`de kurulacak

İlk kayak Akademisi Erciyes`de kurulacak

Güncellenme: 14:51, 29/02/2016
İlk kayak Akademisi Erciyes`de kurulacak

KAYSERİ, (DHA)- FIS Snowboard Dünya Kupası`na ev sahipliği yaparak dünyanın en büyük organizasyonlarından birisini olumsuz başarıyla gerçekleştiren Erciyes, tüm otoritelerden takdir topladı.
Şampiyona sonrası Kültür ve Turizm Bakanı ile Ekonomi Bakanı`na Erciyes ile ilgili sunumlar yapıldı. Erciyes`e her iki Bakan da destek verdi ve Erciyes`in uluslararası anlamda tanıtılmasına katkı sunulacağı belirtildi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ev sahipliği yaptıkları dünya şampiyonasının daha büyük organizasyonlar için referans niteliğinde olduğunu söyledi. Erciyes`te düzenlenen FIS Snowboard Dünya Kupası`nın ödül töreni sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş`a Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı tarafından sunum yapıldı. Erciyes Master Planı çerçevesinde yapılan yatırımlarla ilgili bilgi veren Cıngı, uzunluğu 100 kilometreyi aşan pistlerin mekanik tesislerle birbirlerine bağlantılı olduğunu belirtti. Cıngı, `Dünyanın en yakın dağı` sloganına uygun olarak Erciyes`in ulaşım kolaylığından söz etti.
 Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, Erciyes`teki mekanik tesislerin dünyanın en iyi tesisleri olduğunu söyledi. Erciyes`te dünya şampiyonası düzenlenmesinin önemine de vurgu yapan Başkan  Çelik, bu tür şampiyonaların daha büyük şampiyonalar için referans niteliğinde olduğunu kaydetti.
TÜRKİYE`DE İLK KAYAK AKADEMİSİ KAYSERİ`DE KURULACAK
Bakanlar Ünal ve Elitaş`a Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar tarafından da bır sunum yapıldı. Kayak sporunun bölgesel kalkınmayı sağlayan tek spor olduğunu ifade eden Yarar, Türkiye`de ilk kayak akademisini Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kayseri`de kuracaklarını ve bu akademide sporcu yetiştireceklerini söyledi.
Sunumların ardından FIS Snowboard Dünya Şampiyonası`na sponsor olarak destek veren kuruluşların yöneticilerine plaket verildi. Plaket töreni sırasında dünya şampiyonası nedeniyle yüz milyonlarca insanın Erciyes`i izlediğini ifade eden Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Kayak Federasyonu Başkanımız ile sponsor firmalara teşekkür ediyorum. Bundan sonra da Erciyes`i dünyaya tanıtmak için hep birlikte gayret edeceğiz" dedi.
DHA