İmam nikahlılara kapı mı açılıyor?

TBMM'de ele alınan torba kanun tasarısı ile çok ilginç bir değişiklik yapıldı.

İmam nikahlılara kapı mı açılıyor?

ANKARA-SÖZCÜ

Türk Medeni Kanununda evlat edinebilmek için eşlerin ikisinin de izni gerekirken, yeni yasa ile bu kaldırılıyor. Eşlerden birinin kararı ile evlat edinilebilecek. Erkek ya da kadın, eşinin haberi olmadan evlat edinebilecek.

Foto: SÖZCÜ – CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal torba yasadaki düzenlemeye karşı çıktı

CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal bu düzenlemeye karşı çıktı ve değişiklik önergesi verdi. Ancak madde AKP oylarıyla aynen geçti. CHP’li Köksal, ”AKP zihniyetinin amacı, gayriresmi birlikteliği olan evli erkeklerin, çocuklarını resmi nikahlı eşin rızası olmadan rahatça evlat edinmelerinin önünü açmak mı? ” diye sordu.

ANAYASA’YA DA AYKIRI

Köksal, ”Düzenlemenin Anayasanın ailenin korunmasına yönelik 41. maddesine aykırı… Bu yasa suistimal edilebilir. Özellikle evlilik dışı dünyaya gelen çocukların evlat edinilmesi aile kurumunun zedelenmesine sebep olur” dedi ve şöyle devam etti:

” Türk Medeni Kanunu'na göre evlat edinmede resmî nikâhlı eşler birbirlerinin rızasıyla ve ancak birlikte evlat edinebiliyorlar. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber bir eş diğerinin rızasını aramadan, hatta ona haber dahi vermeden evlat edinebilecek. Düşünebiliyor musunuz, eşiniz sizden habersiz olarak bir çocuğu evlat edinebilecek. Bir eş, diğerinden mal kaçırmak için de gidip habersizce, eşinin rızası olmadan evlat edinebilecek”

DEVLET MEMURLARI YASASI

TBMM’de halen görüşülmeye devam eden torba yasa ile ”Tek başına evlat edinebilme” maddesi, ”Devlet memurları kanununa eklendi. Yasada yapılan değişiklik ile ”Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta süre ile izin verilir” hükmü getirildi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...