Sözcü Plus Giriş

Yeşilköy, kendi suyu şebekesini kendi döşedi

Çanakka'nin Bayramiç İlçesine bağlı Yeşilköy Köyü'nde, köylüler devletten bekleme yerine imece usulüyle 4 kilometrelik içme suyu şebekesi döşeyip, Karamenderes Çayı üzerine bir de köprü yaptırarak sorunlarını elbirliğiyle çözdü.

Güncellenme: 10:06, 29/08/2016
Yeşilköy, kendi suyu şebekesini kendi döşedi

Bayramiç’e 20 kilometre uzaklıktaki Kazdağları’nın eteklerindeki 180 hane, 600 nüfuslu Yeşilköy Köyü’nde şebeke suyunun yetersiz gelmesi üzerine sıkıntı çeken köylüler, durumu muhtarları Suat Berkit’e iletti. Köy kahvesinde köylülerle toplantı yapan Berkit, devlete yük olmadan su sorunlarını kendilerinin imece yöntemiyle çözmeyi önerdi.

koysuyu8802Muhtar Berkit’in bu önerİsine köylülerden de olumlu yanıt geldi. Kimi para, kimisi ise çimanto ve inşaat malzemesi vererek destekte bulunurken kimisi de gönüllü olarak çalışmayı kabul etti. Toplantıda ayrıca köyün dışından geçen Karamenderes Çayı’nın Kozlubük Mevkisi’ne de tarlalarına rahatça gidip, gelebilmek için bir de köprü yapma kararı aldı. Köylüler, iki hafta önce çalışmalara başlayıp, 4 kilometre uzaklıktaki Gülgen Dere Mevkisi’ne kazma, kürk ve iş makineleriyle kadar kanal kazarak su borusu döşedi. Köylüler, deredeki suyu böylelikle köylerindeki depoya taşıyarak içme su sorunun çözdü. bir yandan da Karamenderes Çayı’ndaki köprü çalışmalarını da yürütünen köylüler, 10 metre uzunluğunda, iki metre genişliğinde traktörlerinin geçebilmesi için künk benzeri bir beton koprü yaptı. Köprünün çalışmaları da cumartesi günü tamamlandı. Yeşilköy’ün örnek bir davranış sergileyerek imece usulüyle hem içme suyu hem de köprü sorunlarını çözmeleri çevredeki diğer köylere de örnek oldu. Yeşilköy Köyü Muhtarı Suat Berkit, şöyle dedi:

koysuyu8801
“Her şeyi devleten beklememek lazım. Zaten ülkemiz kritik bir süreçten geçmektedir. Yeşilöy olarak sorunlarımızı kendimiz çözdük. Köyümüz gelenek, göreneklerine bağlı çağdaş bir köydür. Emeği geçeni tüm köy halkına teşekkür ederim.”  DHA

Yayınlanma Tarihi:09:48,