İmralı tutanaklarından ilginç ayrıntılar

Abdullah Öcalan, Davutoğlu için " Çok romantik bir başbakanla karşı karşıyayız. Yeterince deneyimi yok ve yüzeysel yaklaşma durumu var" demiş.

İmralı tutanaklarından ilginç ayrıntılar

Avrupa’da yayınlanan bir kitap, bölücübaşı Abdullah Öcalan ile HDP heyeti arasındaki İmralı görüşmelerinde kaydedilen tutanaklarını yayınladı. Kitaba göre Davutoğlu’nun “çok deneyimsiz” olduğunu savunan Öcalan, “Evet başbakanın niyeti ile ilgili bir şey demeyeceğim. Ancak çok romantik bir başbakanla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanıyor. Kitaptaki bir başka ayrıntı ise devleti temsilen görüşmelere katıldığı belirtilen Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu’nun Öcalan ile ilgili söyledikleri. Kitaba göre kamuoyunda yeni bir Öcalan imajı oluşturulduğunu belirten Dervişoğlu, Öcalan’a  “Bir Öcalan imajı adeta yeniden oluştu. Daha önceki değerlendirmelerden çok farklı olarak burada yürütülen çalışmalarla bugün kamuoyu sizi çok farklı değerlendiriyor” diyor.

FOTO:DHA- Bölücübaşı Apo, Başbakan için “romantik” değerlendirmesinde bulunmuş

2013’ün Ocak ayında DBP Heyeti'nin İmralı’ya gidip Abdullah Öcalan ile görüşmesi sonrası başlayan ve 2015 yılının temmuz ayında biten “çözüm süreci” ile ilgili tartışmalar devam ederken, Avrupa’da tüm bu tartışmaları yeniden alevlendirecek bir kitap yayımlandı. PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, ‘Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa' (İmralı Notları) kitabında, 3 Ocak 2013 tarihinden 14 Mart 2015 tarihine kadar DBP-HDP heyetlerinin Öcalan ile yaptığı görüşmelerin tutanakları yer alıyor.

Kitapta Öcalan ile devlet heyeti arasındaki görüşmelerin tutanakları bulunmuyor. Çünkü bu tutanaklar sadece devlet arşivinde var. Fakat HDP Heyeti ile yapılan her görüşmede hazır bulunan devlet yetkililerinin sohbete dahil olduğu zamanlar da tutanaklara geçirildiği belirtiliyor. Kitapta yer alan iddiaya göre, 9 Ocak 2015’te başlayan görüşmeye Muhammed Dervişoğlu, Kamu Güvenliği Müsteşarı (KGM) sıfatı ile devleti temsilen katılıyor. Masanın öteki tarafında ise HDP Heyeti bulunuyor.

“BAŞBAKAN ÇOK ROMANTİK”

Kitabın içeriğindeki görüşmelerden derlenen haberde şu ifadelere yer veriliyor;

HDP'liler hükümet ile yaptıkları görüşmenin içeriğini aktardıktan sonra Öcalan, “Evet başbakanın niyeti ile ilgili bir şey demeyeceğim. Ancak çok romantik bir başbakanla karşı karşıyayız. Yeterince deneyimi yok ve yüzeysel yaklaşma durumu var. KGM'nin burada olması benim için de önemlidir. Demokratik özerklik nedir, açıklayacağız. Kamu güvenliğini açıklığa kavuşturacağız. Yerel özerklik, güvenlik nedir, bu konularda kavram ve kuram açıklığına ihtiyaç var. Kürt reformasyonu, demokratikleşme, yerel demokrasi, belediyeler, seçim, tüm bunları burada kavram ve kuram düzeyinde ele alacağız” ifadelerine yer veriyor.

Öcalan, özetlediğimiz uzun bir değerlendirmeden sonra çözüm için 1993'te Özal ile başlayan süreçleri hatırlatıyor, çözüm niyetlerinin başbakana aktarılmasını istedikten sonra şu tespitte bulunuyor: “Bizim geçmişte de niyetimiz vardı. Özal'la yaptık, fakat Özal öldürüldü. Şimdi de binlerce provokasyon var. Bunu başbakana ve Yalçın'a (Akdoğan) anlatın. Davutoğlu çok deneyimsiz, tarihi bilmiyor, Yalçın da bilmiyor. Yüzeysel hatta çıkar temelli yaklaşıyor”

“ÖCALAN İMAJI YENİDEN OLUŞTU, KAMUOYU SİZİ ÇOK FARKLI DEĞERLENDİRİYOR”

Öcalan, konuşmasının devamında hükümetin atması gerektiği adımları atmadığını sıralıyor. Bunun üzerine hükümet adına görüşmelere katılan Muhammed Dervişoğlu şu yorumu yapıyor: “Tüm bu değerlendirmelerinizde olumlu yapılmış olan hiçbir şeyden bahsetmiyorsunuz. Bir Öcalan imajı adeta yeniden oluştu. Daha önceki değerlendirmelerden çok farklı olarak burada yürütülen çalışmalarla bugün kamuoyu sizi çok farklı değerlendiriyor.”

ERKAY BEY’E SÖYLEYİN, TUTUKLAMALAR KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Dervişoğlu bir başka sorusu ise şu: “Bu toplantıdan çıktıktan sonra, başbakan bana sorduğunda somut olarak ne var diyebilirim?”

Öcalan, başbakana mesajının şöyle iletilmesini istiyor: “Başbakana deyin ki, kamu düzeninin oturmasında tarihi rol oynayacağız. Fakat bu, bu toplantıda olmaz. Son toplantıda iyi bir çağrı yapacağız. İki haftaya kadar benim bir süreye ihtiyacım var. Zaman ve mekanizmayı iyi işletmemiz lazım. Efkan beye de söyleyin, bu gözaltı ve tutuklamalar kabul edilir değil.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...