Sözcü Plus Giriş

İmza kampanyası için anayasal haklarını istediler

İmza kampanyası için anayasal haklarını istediler

Güncellenme: 16:30, 24/03/2016
İmza kampanyası için anayasal haklarını istediler

MARMARİS'te Ensar Vakfı'nın okullardaki çalışmalarına engel olmak için düzenledikleri imza kampanyasını sürdürmek isteyen sivil toplum kuruluşu temsilcileri Kaymakamlığın kendilerine engel olduğunu öne sürdü.
Marmaris Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapan Veli-Der Marmaris Şube Başkanı Ahmet Oğul, çeşitli sivil toplum kuruluşları adına yaptığı açıklamada Ensar Vakfı'nın okullardaki çalışmalarına engel olmak için başlattıkları imza kampanyasına devam etmek istediklerini söyledi. Saman İskelesi önünde başlattıkları imza kampanyasının ikinci gününde polis tarafından engellendiklerini hatırlatan Ahmet Oğul, şöyle dedi:
"17 Mart Cuma günü 10 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin imzası bulunan basın açıklamamızda, Karaman'da 45 çocuğa tecavüz olayını kınamış, ilçede bulunan Ensar Vakfı'nın okullarımızdan elini çekmesini, laik ve bilimsel eğitim talebimizi dile getirmiştik. Yine aynı basın açıklamasında ilçe Milli Eğitim Müdürüğü'ne vereceğimiz dilekçe için 3 gün sürecek bir imza kampanyası başlattığımızı da duyurmuştuk. Fakat imza kampanyasının daha ikinci gününde yanımızda getirdiğimiz dövizlerde Ensar Vakfı'na hakaret bulunduğu gerekçesiyle standımız polis tarafından kapatılarak orada bulunan arkadaşlarımız karakolda ifadeye alındı. Bunun üzerine ikinci bir dilekçeyle Kaymakamlığa 23, 24, 25 Mart'ta yeniden bir imza kampanyası düzenleyeceğimizi resmi olarak bildirdik. 23 Mart'ta standı açtığımızda yeniden polis engeli ile karşılaştık. Bizlere Kaymakamlığın bir yazı ile ikinci kez aynı konu ile ilgili imza toplanmasının uygun bulunmadığı söylendi. Oysa anayasanın 34'üncü maddesi der ki 'herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.' Yasaya rağmen bizlere uygulanan yasağı kabul etmiyoruz. Sayın Kaymakamımızdan anayasal hakkımızı tarafımıza teslim etmesini istiyoruz." 
Ahmet Oğul, her türlü engellemeye rağmen topladıkları imzaları bir dilekçe ile yarın (Cuma) Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edeceklerini ekledi. Basın açıklaması ardından toplanan grup sessizce dağıldı.

DHA