Sözcü Plus Giriş

İşadamının oğluna ölümlü kazadan 6 yıla kadar hapis istemi

İşadamının oğluna ölümlü kazadan 6 yıla kadar hapis istemi

Güncellenme: 14:44, 23/02/2016
İşadamının oğluna ölümlü kazadan 6 yıla kadar hapis istemi

Salih ÜÇTEPE ADANA, (DHA) – ADANA`da geçen 23 Ocak`ta, yolun karşısına geçmeye çalışan 40 yaşındaki Deniz Karabacak`a çarparak ölümüne neden olduğu iddia edilen Adalı Holding Eşbaşkanı ve Beşiktaş Kulübü eski yöneticisi Serdal Adalı`nın oğlu 21 yaşındaki Serhan Kerim Adalı hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kazayı önce başka bir kişinin sürücü olarak üstlendiği, Adalı`nın 3 gün sonra savcılığa giderek aracı kendisinin kullandığını söylediği ortaya çıktı.
Kaza, Turgut Özal Bulvarı`nda meydana geldi. Bir arkadaşını ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi delegesi Deniz Karabacak, ardından partisinin genel kuruluna katılmak için yola çıktı. İddiaya göre park halindeki 2 araç arasından yola çıkan Karabacak`a 34 SKA 01 plakalı otomobil çarptı. Hastaneye kaldırılan Deniz Karabacak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kazanın ardından 34 yaşındaki Erdal Yılmaz, aracı kendisinin kullandığını belirterek polise teslim oldu. 3 gün sonra iddianame hazırlayan savcı, şüpheli Erdal Yılmaz hakkında, `taksirle ölüme neden olmak` suçundan dava açtı.
3 GÜN SONRA TESLİM OLDU
Serhan Kerim Adalı, 26 Ocak`ta soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı`nın yanına giderek, kazayı kendisinin yaptığını söyleyip teslim oldu. İfadesi alınan Adalı, olay gününü anlatırken şöyle ifade verdi:
"Yanımda 2 şirket çalışanımız da vardı. Aslında aracı şoförüm olan Erdal Yılmaz`ın kullanması gerekiyordu. Ancak o Adana`yı bilmediği için direksiyona ben geçtim. Kavşakta yeşil ışık yanınca hareket ettim. O sırada araçların arasında yola aniden bir kişi fırladı. Ben sadece karartı olarak gördüm. Hızım ancak 50-60 kilometre arasındaydı. Bir kişiye çarpınca hemen durdum, ambulansı aradık. Daha iyi bir sağlık kuruluşuna sevk ettirmek için elimden geleni yaptım. Ancak bana hastaneden durumunun kötü olduğunu kıpırdayamayacağını söylediler. Ben bunlarla uğraşırken şoförüm kazayı kendisinin yaptığını söylemiş. Vicdanım kabul etmediği için şu an gelip itiraf ediyorum. Pek yapabileceğim bir şey yoktu, üzgünüm."
YENİDEN İDDİANAME HAZIRLANDI
Bu gelişme üzerine yeniden iddianame hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, aracı kullanan Serhan Kerim Adalı`ya `taksirle ölüme neden olmak` suçundan 6 yıla kadar, suçu üstlenen Erdal Yılmaz`a 2 yıla kadar, 35 yaşındaki Veysel Dener hakkında ise suç delillerini gizleme suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 15`inci Asliye Ceza Mahkemesi`ne dava açtı.
AVUKATI: DELİLLER KARARTILIYOR
Deniz Karabacak`ın aile avukatı Mehmet Nuri Toprak bugün konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi, soruşturmayı yürüten savcının işlemlerini eleştirerek şunları söyledi:
"Dosyanın şu gelinen aşamasında delillerin karartılmasına yönelik bizce yoğun şüpheler yaşanmıştır. İş yerlerinden MOBESE kayıtlarına kadar pek çok kaydın bulunması gereken yerdir. Deniz güya 2 aracın arasında çıldırmışcasına yola çıkarak kendi kendini öldürdüğü şeklinde bir tutanak tutulmuştur. Soruşturmayı yürüten savcı, etkin soruşturma yürütmediği için dosyanın bütün yükü avukat olarak benim ve mahkemenin üzerine yıkılmıştır. Biz de  delil toplama çabasına girdik. Tanıkların beyanları sürücünün alkollü olduğunu gösteriyor. Bu yüzden 3 gün sonra gelmiştir. Ailenin acısının artmaması adına bir şekilde bu görüntülerin dosyaya girmesini istiyoruz."
DHA