İsmail Kahraman’ın Che çıkışına vekillerden tepki

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Che"ye ilişkin yaptığı "Che Guevara katil bir kişilik ve eşkiya..." sözlerine CHP'li milletvekillerinden tepki geldi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Rize'de yaptığı konuşmada, ”Che Guevara katil bir kişilik ve eşkiya… Benim liseli gencimin yakasında, göğsünde Che olamaz” dedi. Kahraman’ın bu sözleri bazı milletvekillerinin tepkisine neden oldu.

TBMM Küba Dostluk Grubu Başkanı AKP’li Markar Eseyan, “Konuyu takip etmediğini ve yorum yapmak istemediğini” belirtirken, grubun CHP'li üyesi Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı sert çıktı. Yarayıcı SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘'Kahraman belki de yaşından dolayı ama bunamış. Daha önce laiklikle ilgili yaptığı açıklama da dahil olmak üzere, yaptığı her açıklama tarihe kara bir leke olarak geçiyor. Kahraman'ın başında olduğu Milli Türk Talebe Birliği, 1969'da eski Yargıtay Başkanı İmran Öktem'in cenaze namazı kılınmasın diye kampanya düzenlemiş ve sonrasında kanlı pazar olayları yaşanmıştı. İstanbul Boğazı'na demirleyen 6. Filo'ya karşı protesto etmek isteyen Deniz Gezmiş ile birlikte gençlik örgütlerine, başında Kahraman'ın olduğu bir grup taşlı sopalı saldırı düzenlemişti. Sürekli gündem değiştirme peşindeler. Bir yandan ülke, vatan, birlik, beraberlik görüntüsü verecek ve konuşmalar yapacaksınız bir yandan emperyalizm ile kol kola gireceksiniz. Samimiyetlerine inanamıyorum. Bağımsızlık, özgürlük, insan hak ve özgürlüklerini savunan anlayış en başta emperyalizme karşıdır. Ne Kahraman ne de onun siyasi düşüncesi bunu içselleştirmiş değil.”

İNCE: SADECE SOYADI…

TBMM Küba Dostluk Grubu Üyesi CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise, SÖZCÜ'ye  “Kahramanlığı yüreklerinde değil sadece soyadlarında taşıyanlar, emperyalizme karşı kahramanlık gösterenleri anlayamazlar. Bir tarafta emperyalizme direnenler bir tarafta gençliğinde emperyalizme hizmet edenler var” dedi.

YARKADAŞ: ”O ANLAYAMAZ”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da “6. Filo’nun koruyucusu Kahraman, emperyalizme başkaldıranların resmini neden yakamıza astığımızı hiçbir zaman anlayamaz…” dedi. Che'nin “Dünyanın herhangi bir yerinde, birisi haksızlığa uğruyorsa, onun yanında olun. Çünkü bu bir devrimcinin en büyük özelliğidir” sözünü hatırlatan Yarkadaş, ''Yakamızda resmini, yüreğimizde ve beynimizde de düşüncelerini onurla taşıyoruz ' diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...