Sözcü Plus Giriş

İsot altınla yarışıyor!

Çiğ köftenin ve birçok Güney Doğu Bölgesi yemeğinin olmazsa olmazı olan Şanlıurfa isot biberi, yüksek fiyatı nedeniyle adeta altınla yarışıyor.

Mehmet SERBES
19:02 -
İsot altınla yarışıyor!

Geçen yıl kilosu 50 kuruş ile 70 kuruş arası satılan dalından toplama yaş isot biberi bu yıl 1.5 TL'den alıcı buluyor. Havaların son günlerde serin seyretmesinin, isot biberinin olgunlaşmasını dolayısıyla da hasadını geciktirdiği fiyatların bu yüzden rekor seviyelere tırmandığı belirtiliyor.  Öte yandan isot biberini temizleyerek kurutmaya hazırlayan Şanlıurfalı kadınlar, bu işlem için biberin acısından korunmak için ellerine eldiven giyiyor. Eldiven bulamayanlar ise birkaç poşeti üst üste sararak biberin acısından korunmaya çalışıyor. Zira temizleme işleminin önlem alınmadan yapılması halinde biberin acısı bulaşan eller değdiği yeri kabartacak kadar ve uzun süre acısı geçmeyecek biçimde yakıyor.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

Yaş isot biberi toplanıp içi temizlendikten sonra uzun süre kurutulup ve bir dizi işlemden geçip satışa hazır hale getiriliyor.  Bir kilo kuru isot biberi ise kalitesine göre 30- 60 TL'ye kadar değişen fiyatla satılıyor.

Son güncelleme: 19:06 22.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more