İstanbul Barosu seçiminde ‘denetleme ve disiplin’ hatası

Dün yapılan İstanbul Barosu seçimini kazanan 'Önce İlke Çağdaş Avukatlarlar Grubu'nun oy pusulasında denetleme ve disiplin kurulu sayısının yanlış basıldığı ortaya çıktı. Yarın akşama kadar itiraz yapılması halinde denetim ve disiplin kurulu için iki ihtimal ortaya çıkıyor...

İstanbul Barosu seçiminde ‘denetleme ve disiplin’ hatası

Dün yapılan İstanbul Barosu seçimlerinde kazanan ‘Önce İlke Çağdaş Avukatlarlar Grubu’nun oy pusulasında maddi hata yapıldığı ortaya çıktı. Oy pusulasında ‘Disiplin Kurulu’nda beş kişi yazılması gerekirken üç kişi, ‘Denetim Kurulu’nda üç kişi yazılması gerekirken beş kişi yazıldı. Hatanın kaynağı ise oy pusulasında ‘Denetim Kurulu’ yerine ‘Disiplin Kurulu’ yazılmasından kaynaklandı.

İLGİLİ HABERİstanbul Barosu <a href=seçim sonuçları belli oldu... Mehmet Durakoğlu yeni başkan!"/>İstanbul Barosu seçim sonuçları belli oldu… Mehmet Durakoğlu yeni başkan!

DURAKOĞLU: MADDİ BİR HATA

Konuyla ilgili olarak sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, maddi bir hata olduğunu, başkanlık ya da yönetimi etkileyecek bir husus olmadığını belirterek, “Bu seçimler kendi içinde sayımı yapılan seçimler. Disiplin ya da denetimle ilgili sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir şekilde başkanlık ve yönetmile ilgili sorun doğurmaz. Seçimler hukukunu bilenler bu işlerin böyle yapıldığını bilirler” dedi.

İLGİLİ HABERİstanbul Barosu seçimlerinde arbede çıktıİstanbul Barosu seçimlerinde arbede çıktı

Ortada maddi hata olduğunun açık olduğunu vurgulayan Durakoğlu, “Dün konuyu diğer gruplarla da konuştuk. Onlardan gelen herhangi bir talep sözkonusu değil. Bundan sonra itirazın olup olmayacağını bekleyeceğiz” diye konuştu.

İKİNCİ GRUP DEĞERLENDİRME YAPIYOR

Seçimlerden ikinci olarak çıkan Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar adayı Av. Several Ballıkaya Çelik de sozcu.com.tr’ye “Değerlendirme yapıyoruz, sonra açıklama yapacağız” diye konuştu.

Bununla birlikte, İstanbul Baro seçimlerinde yapılan maddi hata için yarın akşama kadar itiraz süresi bulunuyor. İtirazların ardından konuyu hakim inceleyecek ve bir karar verecek. Ancak başkanlık seçimlerinin yeniden yapılmasının söz konusu olmadığının altı çiziliyor.

İLGİLİ HABERİstanbul Barosu seçimlerinde 5 grup yarışacakİstanbul Barosu seçimlerinde 5 grup yarışacak

İKİ İHTİMAL VAR

Avukatlar bu durumda iki karar olabileceğini belirterek, ya denetim ve disiplin kurulları için yeniden seçim olabileceğini ya da seçimde ikinci sırada yer alan grubun denetleme ve disiplin kurulunun seçilmiş kabul edileceğine işaret ediyorlar.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...