İstanbul polisinden yaprak jelatin baskını

İstanbul Polisi Brezilya'dan kaçak yollarla getirilen 55 bin lira değerinde yaprak jelatin ele geçirdi. Sığır, balık ve domuzdan da elde edilebilen yaprak jelatin incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı'na teslim edildi.

İstanbul polisinden yaprak jelatin baskını

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçakçıların yasadışı yollarla Brezilya’dan jelatin getirdiği bilgisi üzerine soruşturma başlattı. Araştırma yapan ekipler,  birçok alanda kullanılan jelatinin Bayrampaşa’da bir depoda bulunduğu bilgisine ulaştı. Adresi fiziki takibe alan ekipler, önceki gün operasyon kararı aldı. Güvenlik Şube Müdürlüğü birimleri, sabah saatlerinde depoya baskın yaptı. Aramalarda, 550 kilo yaprak jelatin ele geçirildi. Kaçak ürünün bulunmasının ardından, depo sahibi gözaltına alındı. Özel izinle ithal edilebilen jelatini kaçak yollarla getiren depo sahibinin kilosunu 100 liraya sattığı tespit edildi. Depodaki aramalarda ayrıca Çin’den getirildiği belirlenen 1068 kaçak telefon ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheli sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

SAĞLIK BAKANLIĞI İZNİ ŞART

Domuz, sığır ve balık gibi hayvanların  kemik bağ dokularının kaynatılmasıyla elde edilen jelatin, gıda, tıp, eczacılık, kozmetik gibi birçok alanda kullanılıyor. Jelatin ithalinde Sağlık Bakanlığı’nın onayı gerekiyor. Ele geçirilen 55 milyonluk jelatinin de içeriğinin belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı’na teslim edileceği öğrenildi. Şüphelinin bağlantılarının ve jelatin sattığı firmalarında araştırıldığı öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...