İstanbul’da 4 bin öğretmene ‘kadro’ bahanesiyle sürgün!

Proje okullara tepkiler sürerken, 4 bin öğretmenin ‘norm kadro fazlası’ gerekçesiyle görev yeri değiştirildi Kilometrelerce uzaklıktaki okullara atanan öğretmenler bakanlığın kendilerini mağdur ettiğini savundu...

İstanbul’da 4 bin öğretmene ‘kadro’ bahanesiyle sürgün!

Yıllardır kadrolu öğretmen olarak İstanbul'da görev yapan 4 bin öğretmen, ders saatleri azaltılarak, çalıştıkları okullarda kadro fazlası oldukları gerekçesiyle başka okullara atandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendilerini ‘fazlalık' olarak nitelemesine karşı çıkan öğretmenler, yeni okullarında da kadro fazlası olduğunu, atamaların sorunu çözmediğini belirtti.
02kadro20cm

Bakanlığın okullardaki boş kontenjanları güncellemediği için sıkıntıların devam ettiğini belirten öğretmenler, tüm hayat düzenlerinin altüst edildiğini söyledi. Eğitim Sen İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Turgut Yokuş şöyle konuştu:

“ÖĞRETMENLER DE ÇÖZÜM İSTİYOR”

“4 bin öğretmenin, kilometrelerce uzaktaki ilçelere sürgün gibi zorunlu atamaları yapıldı. Bu atamalar, ortaya çözülmesi maliyet ve imkan açısından bir öğretmeni aşacak sorunlara neden oldu. Kimi 72 duraklı otobüslere binmek için bile birkaç araç değiştirecek. 4 bin öğretmen, eski görev yerlerine göre kurdukları ev, aile hayatlarını nasıl devam ettireceklerinin çıkmazı içinde… Bir eşya gibi dağıtılmadan sorunların çözümünde yer almak istiyorlar.”

“BAKANLIK KEYFİ DAVRANIYOR… NEYE GÖRE ATAMA YAPTIKLARI BELLİ DEĞİL”

Öğretmenler, İstanbul'daki Eğitim Sen 2 No'lu Şube'de “4 bin öğretmen çok uzak ilçelere resen sürülüyor” pankartı astı. Bakanlığın keyfi davrandığını öne süren öğretmenler “Neye göre atama yaptıkları belli değil” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...