İstanbul’da IŞİD hücresi çökertildi

İstanbul TEM Polisi, terör örgütü IŞİD'e savaşçı kazandıran transfer hücrelerine operasyon düzenledi. 6 ilde düzenlenen baskınlarda, 21 transfer elemanı ve 20'si 18 yaşından küçük 60 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul’da IŞİD hücresi çökertildi

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, IŞİD’in Suriye kamplarına, eleman gönderen bir hücreyi belirledi. Terör yapılanmasına yönelik teknik ve fiziki takip başlatıldı. Şüphelilerin özellikle Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan gibi Türki Cumhuriyetlerden ve Kafkas ülkelerinden gelen IŞİD sempatizanlarıyla iletişim kurdukları belirlendi. Araştırmalarda, IŞİD hücresinin, Başakşehir merkezli transfer evleri oluşturduğu da tespit edildi. Yurtdışından gelen IŞİD üyelerinin yada sempatizanların bu evlerde saklandığı ortaya çıkarıldı. Bu evlerde oryantasyon eğitimi verilerek beyinleri yıkanan terörist adaylarının daha sonra ise savaş eğitimi almaları için Suriye’deki kamplara sevk edildikleri belirlendi.

6 İLDE EŞ ZAMANLI BASKIN

TEM ekipleri çalışmalarını tamamlayınca operasyon için karar aldı. İstanbul TEM operasyon timi ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Erzurum, Edirne ve  Kırklareli’deki 31 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. IŞİD’e savaşçı transferi yaptığı belirlenen 21 şüpheli ve Suriye’ye giderek savaş eğitimi almak için evlerde tutulan 20’si 18 yaşından küçük 60 yabancı uyruklu terörist adayı gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda 2 tabanca ve çok sayıda fişek, IŞİD bayrağı, kamuflaj elbiseleri ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...