Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da kaçak sigara operasyonu

Kaçak sigara operasyonunda örgüt dergisi bulundu.

Güncellenme: 15:03, 25/02/2016
İstanbul’da kaçak sigara operasyonu

Şenol GEZER – Habip ATAM/İSTANBUL

İstanbul Mali Polisi, (İMP) kaçak sigara satıcılarına yönelik, Fatih’teki 3 işhanına eş zamanlı baskın düzenledi. Aramalarda, çok sayıda kaçak sigara ve imitasyon saat ele geçirildi.  Koliler arasında, “Özgür kürdistan” isimli yasadışı dergilerin bulunması dikkat çekti.

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, kaçak ürün satan bir şebekenin belirlenmesi üzerine harekete geçti. İMP ekipleri, kaçakçılık şebekesinin üyelerini tespit etmek için
teknik ve fiziki takip başlattı. Araştırmada, şebekenin 3 farklı iş hanını depo olarak kullandığı belirlenirken, 8 şüpheli tespit edildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından, operasyonun düğmesine basıldı. Tahtakale, Mercan Yokuşu’nda bulunan Töre Han, Gülsüm Han ile  Selamet Han'a eş zamanlı baskın düzenlendi.
Aramalarda, piyasa değeri  225 bin lirayı bulan 44 bin 650 paket kaçak sigara, 10 bin lira değerinde 100 şişe kaçak içki ve 75 bin lira değerinde 760 adet taklit kol saati ele geçirildi. Operasyonda iş hanı sahiplerinin de aralarında bulunduğu 8 kişi yakalandı. Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen; Abdullah K., Ömer A., Süleyman C., Abbas D., Ramazan K., Ali K., Sedat K. ile Vedat A.’nın işlemleri devam ediyor.

TERÖR DERGİSİ

Mali Şube ekipleri, kaçak sigara operasyonundaki aramalarda, terör örgütü propagandası yapan dergilerde ele geçirilmeai dikkat çekti. Yasa dışı “Özgür kürdistan” isimli 50 dergi, bir depodaki kolilerin arasında bılundu. Bu durum, bir kez daha, sigara kaçakçılarının terör örgütü PKK’ya finansman sağladığı iddialarını gündeme getirdi.