Sözcü Plus Giriş

İşte siyasi baskının belgeleri

Kamu görevlilerine siyasi baskılar bütün alanlarda hızla devam ediyor. Aydın’a bağlı İncirliova ilçe milli eğitim müdürü ve bir şube müdürü hakkında okul yöneticileri şikayetçi oldu. Görevlendirilen iki Maarif Müfettişi, yöneticilerin “görevi kötüye kullandığı”na ilişkin rapor hazırladı.

Saygı ÖZTÜRK
14:49 -
İşte siyasi baskının belgeleri

Kaymakam Ediz Sürücü, müfettişlerin raporuna dayanarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Tevfik Aksoy ile Şube Müdürü Cüneyt Karademir hakkında 7 Haziran'da “soruşturma izni” verdi.  Ancak, kaymakama baskılar başladı. Bunlara dayanamayan Kaymakam ilk kararın tam tersine 6 gün sonra “soruşturma izni verilmemesine” ilişkin yazıyı onayladı. Böylece, “görevi kötüye kullananlar” soruşturmadan kurtarıldı.

Haklarında müfettiş raporlarına göre soruşturma açılması gerekenlere “soruşturma izni” ya hiç verilmiyor ya da verildikten sonra aradan bir hafta bile geçmeden kaldırılıyor. Bunun son örneği de Aydın'ın İncirliova ilçesinde yaşandı. Kaymakam verdiği soruşturma iznini baskılara dayanamayıp kaldırdı.

Okul müdürlerinin görev sürelerini hukuka uygun olarak uzatılmadığını gerekçe gösteren görevden alınan müdürler, İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürü Tevfik Aksoy ile Şube Müdürü Cüneyt Karademir hakkında suç duyurusunda bulundu bu arada Milli Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemeler nedeniyle Aksoy İncirliova İmam Hatip lisesi Müdürlüğü'ne, Karademir ise Yenipazar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü'ne verildi.

ÖNCE SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

Şikayetler üzerine Aydın Valiliği tarafından görevlendirilen Maarif Müfettişleri Erol Selçuk ve Hıdır Şahin tarafından soruşturma başlatıldı. Müfettişler tarafından düzenlenen 3 Haziran 2016 tarihli ön inceleme raporuna dayanarak, milli eğitim müdürü ve şube müdürünün “görevi kötüye kullanma” suçunu işledikleri sonucuna varıldı. Bunların yargılanabilmeleri için Kaymakam Ediz Sürücü tarafından müfettiş raporuna dayanarak 7 Haziran'da “soruşturma izni” verildi.

SONRA KARARINI İPTAL ETTİ

Kaymakam Ediz Sürücü'nün soruşturma izni vermesi AKP İlçe teşkilatını karıştırdı. İmam hatip lisesi müdürlüğü görevini yürüten Tevfik Aksoy ve Yenipazar ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cüneyt Karademir, yargılanmalarının önüne geçilmesi için siyasileri devreye soktu. Kaymakam üzerinde siyasi baskılar yoğunlaştı.

Buna dayanamayan Kaymakam, ilk kararının üzerinden bir hafta bile geçmeden yeni bir karar almak zorunda bırakıldı. İlk kararında “soruşturma izni” veren Kaymakam Ediz Sürücü, baskılardan sonra 13 Haziran tarihli kararında “soruşturma izni verilmemesi” yönündeki kararında şöyle dedi:

“Her ne kadar eski İncirliova İlçe Milli eğitim Müdürü Tevfik Aksoy ve Şube Müdürü Cüneyt Karademir'e isnad edilen ‘görevi kötüye kullanma' suçunu işlediği hususunda ön inceleme raporunda kanaat belirtilmiş ise de; görevi kötüye kullanma suçunun manevi unsuru olan fiilin kasıtlı bir şekilde işlendiğine ilişkin ön inceleme dosyasında her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil ile somut bilgi ve belge bulunmadığından soruşturma izni verilmemesine karar verildi.”

SENDİKA ŞAŞKIN

Aynı konu hakkında önce verdiği kararı değiştirip tamamen farklı yönde bir karara imza atan Kaymakam Ediz Sürücü'yü eleştiren Türk Eğitim-Sen Genel sekreteri Musa Akkaş, “bu hukuksuzluğun da takipçisi olacağız” dedi. Kaymakamla da görüşen Akkaş, SÖZCÜ'ye şunları anlattı:

“Türkiye bir hukuk devletiyse, ortada suç işleyenler varsa suçluların insanlık adına, hukuk adına korunmaması lazım. Kaymakamın bu yaptığını devlet ciddiyeti ile bağdaştırmıyorum. Herkes de Milli eğitim Bakanlığı'nda hak etmeyen kişiler yönetici oluyor. Yöneticilerin alenen suç işlediklerini görüyorsunuz ama size baskı gelince kararınızı değiştiriyorsunuz. Böyle devlet yönetimi olmaz. Kaymakam şimdi vicdanen rahat mı?

Kaymakam Ediz Sürücü, kendisine “vicdanen rahat mısınız?” diye soran sendika yöneticisine “evet rahat” karşılığını verdi.

BELGE-1BELGE-2
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more