Sözcü Plus Giriş

İzmir Emniyeti`ne 160 yeni hizmet aracı

İzmir Emniyeti`ne 160 yeni hizmet aracı

Güncellenme: 14:35, 19/02/2016
İzmir Emniyeti`ne 160 yeni hizmet aracı

Tufan HAMARAT İZMİR, (DHA)- İZMİR Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere geçen yıl Emniyet Hizmetlerini Geliştirme Derneği aracılığıyla Milli Piyango denetiminde yapılan çekilişte elde edilen gelirle alınan 160 araç, törenle hizmete girdi. Kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Mustafa Koç`un projeye ciddi desteği olduğunu belirten İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kendisini rahmetle andı.
Emniyet Hizmetlerini Geliştirme Derneği aracılığıyla düzenlenen çekiliş kapsamında, İzmir ve değişik illerden katılanlarla toplam 7.5 milyon TL gelir elde edildi. Bu gelirle alınan 160 aracın hizmete sokulması amacıyla Konak Meydanı`nda tören düzenlendi. Törene, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, emniyet müdür yardımcıları, hayırseverler ve davetliler katıldı.
Törende konuşan Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, araçların toplam maliyetinin 6.5 milyon TL olduğunu söyledi. Hizmete giren 160 araçla emniyet bünyesindeki araç filosunun neredeyse 2 bine ulaştığını kaydeden Uzunkaya, "Güvenlik hizmetlerinde kullanılan araçların, hizmet kalitesini arttırmaya elverişli olması gerekmektedir, biz de bu gereğin icabı olarak kendi imkanlarımızla mevcut araç filomuza böyle bir katkıyı sağlamak adına çalışma başlattık. 250 bin bilet bastırılmıştı, hepsi rızaları karşılığında vatandaşlarımıza ulaştırıldı. Geçen aylarda çekilişler yapıldı, 800 bin lira civarındaki araç gereç, talihlilere teslim edildi. Hediyeleri sıfır maliyetle elde etme düşüncesiyle Veysel A.Ş. ile görüştük ve yaklaşık 350 bin TL karşılığındaki beyaz eşyayı, Ahmet Nafiz Zorlu`nun desteğiyle Vestel`den katkı olarak aldık. Çekilişe 7 araç koyduk, bu araçlarla ilgili merhum Mustafa Koç`u aradım, kendisine kampanyadan söz ettim, sponsor olmalarını rica ettim ve hiç tereddütsüz kabul edip bu araçları katkı olarak gönderdi. Araçların satın alınması sürecinde de 20 minibüs almak için en uygununun Ford minibüsler olduğu belirlendi. Bunlarla ilgili çıkan rakam üzerinden pazarlık yapalım dedik ve en son 1 milyon 600 bin TL tutarında rakama ulaştık. Bunun üzerine tekrar rahmetli Mustafa Koç`u aradım ve indirim yapılmasını istedim. Yapılabilecek son rakamın bu olduğunu belirtip, `Sizi kırmamak için 19`unu ücretli 1`ini size hediye verelim ve sizi kırmamış olalım` dedi. Bu anlamda bize ciddi katkısı oldu, bu kampanyaya destek veren emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ülke olarak sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz, bir tarafta şehitlerimiz, bir tarafta acılar var, bir tarafta ülke güvenliği için canla başla mücadele eden güvenlik güçlerimiz var. Ve bütün bunların karşısında dimdik ayakta durmaya çalışan ülkesi için en büyük fedakarlığı yapan ki bunun en uç noktası can vermedir, bunu gösteren güvenlik görevlileriyle birlikte vatandaşlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz var. Böyle bir süreçte böyle bir törenin, daha önce planlanması nedeniyle belki çok şık düşmeyebilir ama neticede hayat devam ediyor ve kesinlikle kesinti kabul etmeyen güvenlik hizmetleri için de önemli yer tutan taşıma ulaşım hizmetleri emniyet hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak önem arz ettiğinden bu 160 aracın emniyet hizmetlerinde kullanılması için bu mütevazı törenimizi düzenledik" diye konuştu.
"İHANET ŞEBEKELERİNİN NİYETLERİNİ ORTADAN KALDIRMIYOR"
Saldırılarda hayatlarını kaybeden ve şehit olanlara Allah`tan rahmet dileyen Vali Mustafa Toprak da, "İzmir`den ülkemizin birliğine beraberliğine yönelen her türlü saldırıyı önlemek noktasında kararlılığımızı göstereceğimizi ifade etmek istiyorum. Maalesef yüz yıllar öncesinde ülkemize ve Türk varlığına yönelen sinsi çalışmalar, yüz yıllar geçse de ihanet şebekelerinin niyetlerini ortadan kaldırmıyor. İbretle izliyoruz ve ihanet çetelerine dikkati eksik etmeden vatandaşlarımız arasında birliği devam ettireceğiz. Bundan sonra maalesef bu gibi hain saldırılar meydana gelebilecektir ama geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti devletini yine geleceğe taşıyacak 78 milyonun birlikteliğidir. Bu acı içinde törenimizi yapıyoruz. Bu tören yine ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızın yaşam hakkının sona ermemesi adına, emniyet teşkilatımızın gücünü daha mükemmel kılacak noktadaki bir faaliyetin icrasıdır. Bu kampanyaya destek verenlere ben de teşekkür ediyorum" dedi.
Konuşmaların ardından dualar edildi ve sembolik olarak kan sürülan araçlar hizmete girdi.
Bu akşam da 10 bin lira ve üzeri bağışta bulunan hayırseverlere Kaya Termal Otel`de düzenlenecek törenle plaket verilecek.

DHA