Sözcü Plus Giriş

İZMİR Valiliği koordinesinde oluşturulan komisyon tarafından geçen mayıs ayından bu yana il genelinde yapılan denetimlerde, sahibi oldukları daire, ev ve tesisleri günübirlik kiraya verdiği belirlenen 482 kişiye toplam 135 bin TL para cezası verildi. Ayrıca, fuhuş yapıldığı tespit edilen 23 evle ilgili idari işlem yapıldı, 5’i ise 30 ile 90 arasında mühürlendi.

İzmir’de günübirlik kiralanan daire, bina ve tesislerin yetkili kurumlar tarafından yapılan denetimleriyle ilgili geçen nisan ayında İzmir Valiliği’nde yapılan toplantıda İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Vergi Dairesi Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği tarafından bir komisyon oluşturulması kararı alındı. Oluşturulan komisyon hızla denetimlerle başladı. Geçen 9 Mayıs ile 24 Haziran arasında yapılan denetimlerde, 645 yerin günübirlik kiraya verildiği belirlendi. Bunlardan 482’sinin sahibi ya da işletmecisine toplam 135 bin 120 TL para cezası kesildi. Ayrıca, fuhuş yapıldığı tespit edilen 23 adresle ilgili Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Tüzüğü’ne göre idari işlem yapıldı. Fuhuşla Mücadele Komisyonu kararları doğrultusunda 5 ev 30 ile 90 gün arasında mühürlendi. Öte yandan 23 kişi hakkında da ‘Fuhuş için yer temin etmek’ suçundan soruşturma başlatıldı. Yine denetimler kapsamında, günübirlik kiraya verilen 220 daire, ev ve tesisin yeni vergi kaydının oluşturulduğu bildirildi.

ATALAY FİLİZ DE KALMIŞTI
İstanbul ile Ankara’da 3 cinayetle ilgili aranan ve İzmir’in Menderes İlçesi’nde yakalanan katil zanlısı Atalay Filiz’in de İzmir’e geldiği sırada, günübirlik kiraya verilen odada kaldığı ortaya çıkmıştı. Kiraya verene de kayıt dışı olarak oda kiraladığı için para cezası kesilmişti.

DHA

Yayınlanma Tarihi:16:57,