İzmir’de operasyon: O vali gözaltında

İzmir merkezli olarak 5 ilde yapılan operasyonda, Emniyet Genel Müdürlüğü, Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele eski Daire Başkanı ve Iğdır eski Valisi Ahmet Pek ile 5 emniyet müdürü gözaltına alındı.

İzmir’de operasyon: O vali gözaltında

Vali Ahmet Pek'in İzmir ve İstanbul Askeri Casusluk olayları ile Balyoz davası kumpaslarında rol oynadığı öne sürülüyor. Geçmişte İstanbul Emniyet Müdür yardımcılığı da yapan Pek, emniyet içindeki cemaatçi yapının 1 numaralı ismi olmakla suçlanıyor. Pek ile birlikte aralarında eski Emniyet Genel Müdür yardımcısı Mustafa Çankal'ın da bulunduğu 5 eski emniyet müdürü de gözaltında.

Bu isimlerin, İzmir'deki Polis Bakım ve Yardım Sandığı binasını Fethullah Gülen cemaatine yakın İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi’ne usulsüz olarak verdikleri de öne sürülüyor. Aynı konuda daha önce de bir operasyon yapılmış ve 7 kişi tutuklanırken eski vali Ahmet Pek serbest bırakılmıştı.

Yeni operasyonda ise Pek’in yanı sıra, Emniyet Genel Müdürlüğü eski Havacılık Dairesi Başkanı Hüseyin Başel, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Feridun Taşçı, Hüseyin Pulur ve Mustafa Çankal da gözaltına alındı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...