Sözcü Plus Giriş

İzmit'te Rehabilitasyon Merkezi'nde 'kurtarın bizi' çığlıkları (3)

İzmit'te Rehabilitasyon Merkezi'nde 'kurtarın bizi' çığlıkları (3)

Güncellenme: 15:39, 30/03/2016
İzmit'te Rehabilitasyon Merkezi'nde 'kurtarın bizi' çığlıkları (3)

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Kocaeli Valiliği, Kocaeli Çocuk Destek Merkezi'nde meydana gelen olayla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Çocuk Destek Merkezi'nde koruma altına alınan çocukların rehabilite edilmeye, topluma kazandırılmaya çalışıldığının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:
"Ülkemiz genelinde ve ilimizde istismara konu edilmiş ve mahkeme kararı ile koruma altına alınmış çocuklarımızın psikolojik destek ve rehabilitasyonları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca Çocuk Destek Merkezleri oluşturulmuştur. Çocuklar burada psikolog, çocuk gelişimci, sosyal çalışmacı, sosyolog, öğretmenler ve diğer görevliler nezaretinde rehabilite edilmeye ve topluma adapte edilmeye çalışılmaktadır. Bu rehabilitasyon sürecinin hassas ve özen gösterilmesi gereken uzun bir süreç olduğu açıktır. Devletimize mahkeme kararı ile emanet edilmiş bu çocuklarımızın rehabilite ve tedavileri kurumdaki görevlilerimizce sabırla, şefkatle ve özenle sürdürülmektedir." sözlerine yer verildi.
ÇOCUKLARDAN 3'Ü ARAMAYA DİRENDİ
Kocaeli Çocuk Destek Merkezi'nde dün arama yapıldığı ve 3 çocuğun aramaya direndiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"29 Mart 2016 Salı günü tamamen kadın personelden oluşan görevlilerimizce zaman zaman yapıldığı gibi çocukların odalarında kendilerine ve tedavi süreçlerine zarar vermemeleri amacıyla bulundurmaları yasak olan ilaç, kesici aletler ve bağımlılık yaratan maddelerin aranması sırasında, 3 çocuğumuz kaldıkları odaya kendilerini kilitleyerek odadaki bazı eşyalara zarar vererek, aramayı reddetmişler, pencereden bağırarak yayınlanan görüntülerdeki tepkileri göstermişlerdir. Yaşanan bu gelişmelerden sonra çocuklarımız yoğun bir rehabilitasyona konu edilmiş, yaşanan olayın olumsuz bir etki bırakmaması açısından psikolojik destek çalışmaları başlatılmıştır. Kocaeli Çocuk Destek Merkezinde 29 Mart günü yaşanan olayla ilgili iddiaların tamamının incelenmesi amacıyla idari ve cezai soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmayı yapmak üzere bir Vali Yardımcısı görevlendirilmiştir. Merkezimizde kalan çocuklarımızın özel durumları ve konumları dikkate alınarak rehabilitasyon süreçlerinin zarar görmemesi ve topluma tekrar kazandırılmaları temel önceliğimiz ve amacımızdır. Bu konuda en ufak yanlış ve yasalara aykırı tutum ve davranışın kabul edilemeyeceği ve varsa sorumluların en ağır bir şekilde cezalandırılacağı açıktır." 

DHA