Joe Biden `Biz sizinle DAEŞ ile ilgili konularda PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz`

Joe Biden `Biz sizinle DAEŞ ile ilgili konularda PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz`

Joe Biden `Biz sizinle DAEŞ ile ilgili konularda PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz`

Enver ALAS-Yaşar KAÇMAZ İSTANBUL,(DHA) Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Dolmabahçe`deki Başbakanlık Ofisi`nde gerçekleşen görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Başbakan Davutoğlu, konuşmasında terörle mücadele konusunda "DEAŞ, PKK, DHKP-C, YPG, El Nusra" gibi terör örgütlerinin isimlerini sıralarken Biden ise "Biz sizinle DAEŞ ile ilgili konularda PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz. Basitçe söylemek gerekirse bunlar terörist gruplardır. Bunu doğrudan doğruya söylüyoruz. Türkiye`ye, Türk halkına zarar veren kişilerin,örgütlerin karşısındayız" diye konuştu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden`in Dolmabahçe`deki Başkakanlık Ofisi`nde gerçekleşen görüşmesi sona erdi. Davutoğlu ve Biden, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Başbakan Davutoğlu`nun ardından konuşan Biden Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere değinerek, "Birbirimize güveniyoruz. Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemlidir. Bu yüzden yanlış anlaşılmaya yer vermek istemiyorum. Birbirimizle hem fikir olduğumuz zaman dakik olarak hem fikiriz. Ayrıldığımız konular da bellidir. Biz sizinle DAEŞ ile ilgili konularda PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz. Basitçe söylemek gerekirse bunlar terörist gruplardır. Bunu doğrudan doğruya söylüyoruz. Türkiye`ye, Türk halkına zarar veren kişilerin,örgütlerin karşısındayız" diye konuştu. 

SULTANAHMET SALDIRISI
Biden, konuşmasında dünkü Sultanahmet Camii ziyareti ve 10 Alman turistin hayatını kaybettiği patlamanın gerçekleştiği ziyaretten bahsederek şöyle konuştu:
"Benimle birlikte gelen ABD`li basın mensupları benim hareketlerimi biliyorlar. Onlar beni kahraman gibi gösterdiler. Ancak şunu söylemek istiyorum. Bu benim için çok heyecanlandırıcı bir olaydı. Bombalama olayının olduğu yere karanfiller bıraktık. DAEŞ`in hareketlerini tasvip etmiyoruz. 10 Alman turisti öldürmelerini kınıyoruz. Şimdiye kadar bir çok Türk vatandaşı teröre kurban olmuştur, mağdur olmuştur. Türkler ailelerini, Almanlar sevdiklerini kaybetmişlerdir. Biz bu hareketlere mani olmak; terör örgütlerini ortadan kaldırmak için işbirliği yapmaya devam edeceğiz."

"ORTAK MİSYONUMUZ DAEŞ`İ ORTADAN KALDIRMAKTIR"
"Bizim ortak misyonumuz DAEŞ`i ortadan kaldırmaktır" diyen Joe Biden, "Bunda gayet kesiniz, inanıyoruz ki bizim planlarımız olgunlaşmıştır, daha koordineli hale gelmiştir. Gittikçe daha fazla ilerleme kaydetmekteyiz. Bizim bugünkü toplantımız ve bundan sonra devam edecek işbirliğimiz sayesinde hareketlerimiz ivme kazanacaktır. Sadece Avrupa ve bölgede değil Türkiye`de de DAEŞ`i yok etmek için işbirliği yapıyoruz. Türkiye, bu alanda çok önemli adımlar atmıştır. Sınırlarını koruma konusunda çok önemli adımlar atmıştır. Bundan sonra DAEŞ ile mücadele konusunda daha iyi işbirliği yapmak, istihbarat toplamak ve kampanyamızı daha da artırmak, yerel kuvvetleri desteklemek için faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kaybedilen arazileri geri almak için bu yerel Sunni-Arap kuvvetleri daha iyi desteklemek, DAEŞ`in Türk sınırına gidişini engellemek için faaliyetler konusunu konuştuk. DAEŞ`in Suriye`deki sizin sınırlarınızı engelleme konusundaki faaliyetlerimize şimdi ve DAEŞ`i yendikten sonra da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"PKK HİÇBİR ŞEKİLDE BARIŞA GÖNÜLLÜ DEĞİLDİR"
Türkiye`nin Güney sınırlarında ayrı bir devlet kurulmasına engel olacaklarını kaydeden Başkan Yardımcısı Biden Suriye için `kötümser` olmayalım ifadesini kullandı. Biden, "Bir politik çözüm bulmak için uğraşıyoruz. Çünkü sadece askeri yollardan herşeyi halletmek mümkün değildir. Çünkü Türkiye`nin karşı karşıya bulunduğu tek tehlike DAEŞ değildir. PKK da aynı derecede eşit bir şekilde tehlikedir. Topluma karşı tehlike teşkil etmektedir. PKK, hiçbir şekilde barışa gönüllü değildir. Bu bir terör örgütüdür. Kabul edilmeyecek faaliyetlerde bulunmaktadır. Siz de biliyorsunuz ki geçmişte sayın başbakanınız, PKK ile barış elde etmeye çalıştı. Ancak bu başarılı olmadı, size karşınızda başka bir seçim bırakmadı. Tabii ki siz halkınızı milletinizi korumak için elinizden gelen bütün çabaları göstereceksiniz" dedi.

"ABD`DE BİR DEYİM VARDIR; KEDİYİ SOYMANIN BİRDEN FAZLA YOLU VARDIR"
Joe Biden, Türkiye`nin Irak konusundaki katkılarını da takdirle karşıladıklarını ifade etti. Biden, "ABD`de bir deyim vardır. Kediyi soymanın birden fazla yolu vardır. Biz Ankara`yla ve Bağdat`la çalışmalarımıza devam edeceğiz. Diğer ilgili taraflarla birlikte Musul`u geri almak için çalışacağız. Musul bu bölgede herhangi bir ülkenin emrinde olmayacak. Musul`u işgalden kurtarmamız gerekecek. Ben sadece yetkilendirilmedim, kendim içinde bir görev kabul ediyorum. Türkiye Başbakanı olan arkadaşım ve Iraklı liderlerle de bu konuda anlaşma elde edeceğim" diye konuştu.

KIBRIS`TA ÇÖZÜM YOLU
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...