Sözcü Plus Giriş

KADEM: Küçük yaşta kız çocuğunun kendi iradesi nasıl tespit edilir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın önceki gün TBMM'de ve dün de canlı yayınlarda savunduğu, Başbakan Binali Yıldırım'ın da "CHP istismar ediyor" sözleriyle sahip çıktığı, küçük kız çocuklarıyla imam nikahıyla evlenip, hapse girenlere af getiren yasa değişikliğine bir tepki de Sümeyye Erdoğan'ın derneğinden geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın başkan yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), önergeyi eleştirdi.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 08:04, 19/11/2016
KADEM: Küçük yaşta kız çocuğunun kendi iradesi nasıl tespit edilir

Adalet Bakanı Bozdağ’ın “küçüklerin de rızasıyla yapılan yasal olmayan evlilikler” sözüyle savunduğu yasa değişikliği önergesi konusunda KADEM, “küçük yaşta kız çocuğunun kendi iradesi nasıl tespit edilir” eleştirisini getirdi.
KADEM açıklamasında, cinsel istismar “failinin” de yeterince ayrıntılı tarif edilmediği, yasa değişikliği önerisinin “suçu azmettirenler” ile, “suçun işlenmesine yardımcı olanlara” da af getirmesinin de “sakıncalı” olduğu vurgulandı.

Çocuklara cinsel istismar gibi konuların “ideolojik çekişmenin dışında tutulması gerektiğine” vurgu yapan KADEM’in açıklaması şöyle;

İLGİLİ HABERÜnlü isimler cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin getirilen önergeye sert tepki gösterdiÜnlü isimler cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin getirilen önergeye sert tepki gösterdi

“TBMMde temsil olunan Ak Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekilleri ile oluşturulan “Aile Bütünlüğünü Araştırma Komisyonu” tarafından çeşitli konularda farklı çevrelerle birçok toplantı yapılmıştır. Bu toplantılarda resmiyet kazanmamış ve küçük yaştaki birliktelikler nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda tüm siyasi parti temsilcileri mutabakata varmıştır. Bu konuda dün gece meclise sunulan yasa teklifine ilişkin Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bizler, bu tip sosyal meseleleri politik ve ideolojik çekişmelerin ötesinde tutuyor, toplumun üstün yararı için çözüm odaklı yaklaşıyoruz ve bu nedenle tasarının yasalaşması halinde oluşabilecek menfi durumlara dikkat çekmek istiyoruz. Düzenlenmekte olan tasarıda; “failin” tanımının yeterince anlaşılır ve kamu vicdanını rahatlatacak nitelikte yapılmamış olması en büyük eksikliklerden biri olarak görünmektedir. Keza tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda cinsel istismar suçunu işleyenlerin, güç, nüfuz vb. imkanlar ile mağduru ve çevresini etki altına alması ve mağdur ile evlenme yoluna giderek serbest kalmasının önü açılacaktır. Öte yandan mağdurun ise, bu baskı altında erken yaşta zorla evlilik yapması ve bu evliliği sürdürmeye mecbur kalması kuvvetle muhtemeldir. Yine bu tasarı ile suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında görülen davaların af ile sonuçlanacak olması ve yasanın yürürlük süresinin belirlenmemiş olması da tasarının sakıncalarındandır.”

İLGİLİ HABERMeclis'e getirilen 'cinsel istismar' önergesi akıllara o tartışmayı getirdiMeclis’e getirilen ‘cinsel istismar’ önergesi akıllara o tartışmayı getirdi

“YENİ DÜZENLEMELER YAPILABİLİR”

Kadın ve Demokrasi Derneği, Ceza İnfaz Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve sair mevzuat referans alınarak yeni düzenlemelerin yapılabileceğini kaydetti. KADEM'in açıklamaları şu şekilde:” Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun “kendi iradesi”nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz maddeler gereğince; resmiyet kazanmamış birlikteliklerden doğan mağduriyetlerin giderilmesi hususunda, Ceza İnfaz Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve sair mevzuat referans alınarak yeni düzenlemeler yapılabilir. Bu konuda Kadın ve Demokrasi Derneği ve konuyu çalışan uzman hukukçularımızla hazırladığımız detaylı raporu yetkililere sunarak, yeni bir düzenlemenin takipçisi olacağımızı, konuya ilişkin destek ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Kamuoyuna Saygı ile duyurulur. ”

MHP’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Öte yandan MHP Genel Başkan Başdanışman ve Kadın Kolları Koordinatörü Nevin Taşlıçay’dan akşam saatlerinde basın açıklaması geldi. Açıklamada;

“Gün geçmiyor ki tacizciye-tecavüzcüye bir kolaylık sağlanmasın bu ülkede. Gün geçmiyor ki, kaç yaşında çocukla evlenilebileceği beyanında bulunan zihniyet televizyonlarda boy göstermesin. Bir tarafta kadına şiddet diğer tarafta çocuk istismarı. Şimdi ise başka bir trajedi. Sanki binlerce taciz, tecavüz vakası engellenebilmiş gibi dışarıdaki binlerce sapığın arasına hapiste olan 4.000 hastalıklı zihniyeti daha gönderiyoruz. Bu ne mi demek? Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, çocuğuyla az tedirgin yaşıyorduk, biraz daha tedirgin yaşamayı öğrenin demek.

İnsan onurunu, izzetini, şerefini, rızasını hiçe sayan bir yasa düşünülemez. Bunun adı hukuk olamaz. İnsan iradesini yok sayan; cebir, hile ve tehditi meşrulaştıran zihniyet köhnemiştir. Bu yapılana hukuk değil, dayatma denir. Bu yanlıştan dönülmeli. Geleceğimiz, evlatlarımız ateşe atılmamalı. Eller vicdanlara konulmalı. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, tecavüzcüsü serbest bırakılan bir çok çocuk intihara kalkıştı. Değil 4.000 bir tek çocuğun dahi vebali dünyalara değişilmez.

MHP Genel Merkez Kadın Kolları olarak bu meselenin takipçisi olacağımızı beyan eder, yanlıştan dönülmesi için bütün yolları demeyeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz” ifadeler yer aldı.

İLGİLİ HABERCinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlülerden sert tepkiCinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlülerden sert tepki

Yayınlanma Tarihi:20:01,