Kamalak: Dokunulmazlıkların kaldırılması kararı anayasaya aykırı

Kamalak: Dokunulmazlıkların kaldırılması kararı anayasaya aykırı

Kamalak: Dokunulmazlıkların kaldırılması kararı anayasaya aykırı

ÇANAKKALE'ye partisinin İl Başkanlığı kongresine katılmak üzere gelen Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili kararın anayasaya aykırı olduğunu iddia etti.
Çanakkale Truva Oteli'ndeki kahvaltıya katılan SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ardından bir iş hanındaki İl ve Merkez İlçe Başkanlığı binasının açılışında dua etti. Parti binasında gündeme dair konuları değerlendiren SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, dokunulmazlık müessesesinin 800 yıllık bir maziye sahip olduğunu ifade etti. Halkın lehine geliştirilen bu müessesenin halkın aleyhine kullanılmaması gerektiğini ifade eden Kamalak, "Suç işleyen kim olursa olsun, hukuk devletinde hesabını vermelidir. Ama böyle değil. İktidar diyor ki, 'Birikmiş şu kadar dosya var. Bir an önce bu dosyaları elden çıkarmamız ve yargıya teslim etmemiz gerekir.' Kanaatimce anayasa ihlal ediliyor. Asıl suçlananlar bu kapsamda yoklar. Asıl suçlananların bir kısım bakanlardır. İranlı iş adamı Babek Zemcani İran'da idamla yargılandı. Diyor ki, 'Ben Türkiye'de 8.5 milyar dolar rüşvet dağıttım.' Kime vermiş bu rüşveti, milletvekillerine mi? O isimler bu anayasa değişiklik kapsamında yok. Maksat HDP ise, onun topu topu 59 milletvekili var. Eğer teröre bulaşmış milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak istiyorsak, onu da 24 saatte kaldırırdın. Bu kadar gayret ve telaşeye lüzum yoktu" dedi.
"ESKİ BAŞBAKAN'IN AZLEDİLMİŞ OLMASI ÖNEMLİYDİ"
Bir soru üzerine, AK Parti'de yeni genel başkan adayı belirlenmesini ve sonrasında yaşanacak başbakan değişikliğini değerlendiren SP lideri Kamalak, "Yeni Başbakan'ın gelmesinden ziyade, eski Başbakan'ın azledilmiş olması önemliydi. Eğilim yoklaması falan laftır. Binali Yıldırım Bey'in Genel Başkan olacağı bir yıl önceden belli değil miydi? Bunlar gündem saptırmadır. Kamuoyunu oyalamaktır diye düşünüyorum" dedi.
Parti binasındaki açıklamaların ardından SP Lideri Mustafa Kamalak, beraberindeki partililer ile saat 14.00'te, Çanakkale Belediyesi Türkan Saylan Sosyal Tesisleri Belediye Nikah salonunda partisinin il kongresine katıldı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...