Sözcü Plus Giriş

Kamalak: Her ile güvenlik konsepti, polis devleti algısına hizmet eder

Kamalak: Her ile güvenlik konsepti, polis devleti algısına hizmet eder

Güncellenme: 14:24, 24/02/2016
Kamalak: Her ile güvenlik konsepti, polis devleti algısına hizmet eder

Emre BAYLAN ANTALYA, (DHA) – SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, teröre karşı mücadelede hükümetin yanında olduklarını, ancak her ile özel güvenlik konsepti uygulamasının ancak polis devleti algısına hizmet edeceğini, toplumlu daha fazla tedirgin edeceğini söyledi.
Kamalak, Antalya`da partinin İl Kadın Kolları`nın, ölümünün 5`inci yılında düzenlediği Necmettin Erbakan`ı anma programında konuştu. İl başkanlığında düzenlenen anma etkinliğinde Kamalak, partisinin tüm gücüyle teröre karşı mücadelede hükümetin yanında olduğunu söyledi. Kamalak, “Terör yoluyla Türkiye`ye verilmek istenen mesajı yırtıp atma konusunda tüm desteğimizle hükümetin yanlarındayız" dedi.
Hükümetin terörün arkasındaki üst akıl, finans desteği ve küresel güçleri cesurca deşifre edecek bir duruş ortaya koyması durumunda yine bütün güçleriyle hükümetin yanında yer alacaklarını kaydeden Kamalak, şöyle konuştu:
“Ancak gün laf kalabalığı yapma günü değildir. Böyle bir ortamda sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu çıkıyor, her ile özel güvenlik konsepti uygulayacağını söylüyor. Neymiş bu? Onu da İçişleri Bakanı Efkan Ala`nın açıklamasından öğreniyoruz. Diyor ki sayın Bakan, `Güvenlik görevlileri daha görünür olacak. Sokaklarda polis sayısı artacak. Sivil birimler artık resmi üniformalarıyla dolaşacak. Böylece teröre karşı caydırıcı olunacak.` Maalesef çözüm diye ortaya konan yaklaşım bu. Böyle çözüm olmaz. Böyle terörle mücadele olmaz."
Terörün amacının toplumda korku hali oluşturmak, huzur ve güven ortamını yok etmek olduğunu dile getiren Kamalak, böylesi bir görüntünün ancak `polis devleti` algısına hizmet edeceğini, toplumu daha fazla tedirgin edeceğini söyledi. Ayrıca bu yaklaşımın polisleri açık hedef haline getireceğini de savunan Kamalak, “Bu terörü önlemek bir yana teröre hedef göstermek olur. Oysa işin şekliyle değil ruhuyla, köküyle uğraşmak zorundayız" dedi.
Sorunun emniyet güçlerinin değil, teröristlerin görünür hale getirilmesi olduğunu kaydeden Kamalak, “İktidarın şu andaki ana problemi gerçeği görememe problemedir. Bomba yüklü araçlar adeta Türkiye`yi dolaşıyor ama hükümet göremiyor. Hudut güvenliği sıfıra inmiş, hükümet ne gireni ne çıkanı görüyor. Bu ülkenin başkentinin göbeğinde hem de güvenliğin en yoğun olduğu bölgede bomba yüklü araçlar patlıyor, hükümet göremiyor" diye konuştu.
Gelinen noktada artık istihbarat zafiyetinden dış politikaya her şeyin cesurca konuşulması ve tartışılması gerektiğini savunan Kamalak, bu amaçla bütün siyasi partiler, iş çevreleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve güvenlik uzmanlarının katıldığı `Teröre karşı milli birlik ve istişare toplantısı` düzenlenmesini önerdi. Kamalak, “Münferit hadiselere sadece haklı- haksız, doğru- yanlış mantığı ile yaklaşmak problemleri çözmeye yetmiyor. Özellikle son 6 aylık gelişmeler bunu açık olarak göstermiştir" dedi.
DHA