Sözcü Plus Giriş

Karabük`te kimyasal kazaları önleme projesi

Karabük`te kimyasal kazaları önleme projesi

Güncellenme: 13:30, 19/02/2016
Karabük`te kimyasal kazaları önleme projesi

Bülent DİKTEPE KARABÜK, (DHA)- KARABÜK İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan, `Kimyasal Kazaları Önleme, Hazırlık ve Müdahale İçin Yetkinliğe Dayalı Mesleki Eğitim Modüllerinin Geliştirilmesi` projesinin ilk toplantısı Safranbolu’da yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan AFAD İl Müdürü Gazanfer Erbay, 20`nci yüzyılın başlarından itibaren endüstriyelleşme ve modern teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak kimyasalların kullanılmaya başlandığını söyledi. Bu kimyasalların teknolojide kullanılmasıyla bir takım kimyasal kazalar da olduğunu ifade eden Erbay, birçok kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İlk kimyasal kazanın 1976`da İtalya`nın Milano kentinde bir kimyasal fabrikada meydana geldiğini, daha sonra Hindistan`da kazalar olduğunu hatırlatan Erbay, Karabük`te ve Türkiye`de de birçok endüstride bu kimyasalların kullanıldığını kaydetti. Erbay, şöyle konuştu:
"1999 yılındaki depremde Tüpraş`ta yangın meydana geldi, günlerce sürdü. Karabük AFAD olarak ne yapabiliriz, halkımızı nasıl eğitebiliriz, düşünce geliştirdik. Bu düşünce doğrultusunda KARDEMİR, Karabük Üniversitemiz ile beraber İspanya, Portekiz, Finlandiya`dan Lahti ve Hame Üniversiteleri proje ortağımız oldu. Bunlar kimyasal konusunda Avrupa`nın önde gelen özel kuruluşları. Finlandiya`daki üniversiteler de dünyada ilk beş içerisindeler. Ortaklarımızla beraber kimyasallar konusunda neler yapabiliriz, kimyasallara karşı ne gibi hazırlıklar yapabiliriz, nasıl önleyebiliriz, bunlarla ilgili bir eğitim modülü geliştireceğiz. İlk toplantımızı yapıyoruz. Bundan sonra Finlandiya, Portekiz ve İspanya`ya gideceğiz. Orada toplantımızı yapacağız. En son Türkiye’de yapıp bir eğitim modülü ortaya koyup sanayimizde, kuruluşlarımızda uygulayacağız. Bu konuda vatandaşlarımızı, sanayicilerimizi eğitmeye çalışacağız."
DHA