Kartopu cinayetinde karar…Sanık Azizoğlu'na müebbet hapis cezası (1)

Kartopu cinayetinde karar...Sanık Azizoğlu'na müebbet hapis cezası (1)

Kartopu cinayetinde karar…Sanık Azizoğlu'na müebbet hapis cezası (1)

Kadıköy Yeldeğirmeni'nde kartopu tartışması sonrası çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetine ilişkin davada sanık Serkan Azizoğlu, "Kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

ÇOK SAYIDA KATILIMCI

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Serkan Azizoğlu ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı Nuh Köklü'nün ailesi, arkadaşları ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ile ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da izledi. Çok sayıda izleyicinin katıldığı duruşmada Cumhuriyet Savcısı, geçtiğimiz celse verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini ifade etti.

"ARKADAŞINI ÖLDÜRMESİNLER DİYE…

Köklü ailesinin avukatlarından Ümit Abanoz Nuh Köklü'yü 30 yıldır tanıdığını ifade ederek, "Tek temel kaygımız somut gerçeğin ortaya çıkmasıydı. Tüm delillerle olay çok net bir şekilde açığa çıkmıştır. Her celse yüze yakın insan, Nuh gibi düşünen, yaşayan insanlar buradalar. Dosyadaki görüntülerde Nuh saldırılar karşısında duramayıp ağabeylik görevini yerine getirmek üzere arkadaşını öldürmesinler diye bir tekme atıyor. Aslında Nuh şiddete karşı duran bir insan. Mahkemenize olan güvencimiz devam ediyor" dedi.

"SANIĞIN BAŞI DİK, YÜZÜ GÜLÜMSER VAZİYETTE"

Ailenin bir diğer avukatı İbrahim Burak Eskici, "Sanığın olayın en başından itibaren artan bir şiddeti var. Bu şiddeti destekleyecek herhangi bir olay yok. Yapılan hareketin doğurduğu sonuca bakmamız gerekir. Nuh Köklü, Serkan Azizoğlu tarafından kasten öldürülmüştür. Bugün de gördüğünüz üzere sanığın başı dik, yüzü gülümser vaziyette. Takım elbise giyip kravat takması Nuh Köklü'nün ailesinin mağduriyetini gidermeyecektir. İyi hal indirimi uygularsak biz hukuk kaidelerini zedelemiş oluruz. Burada duruşmayı izleyenlerin hukuka olan güvenlerini sarsmış oluruz" diye konuştu.

"OLAYI OBJEKTİF DEĞERLENDİREMİYORUZ"

Serkan Azizoğlu'nun avukatı Yener Tanyıldız müvekkilinin lehine yasal hükümlerin uygulanmasını istediğini söyleyerek, "Olayın siyasi bir nefretle işlendiğini söylüyorlar. Müvekkilin ilk sözü bu cam pahalıdır, kar topu atmayın. Hiçbir siyasi söylemi yok. İnsanların ekonomik durumlarına göre bazı insanlara pahalı gelebilir bu cam. Esnafın durumu kötü. Basında da siyasi nefretle olayı aksettirme var. Kar toplarının gelmesi üzerine dükkanından çıkıyor. Olayı objektif değerlendiremiyoruz. Nuh Köklü değil başka biri olsaydı, olaya bu şekilde bakmayacaktık. Müvekkil esnaf, dükkanında da bıçak var. Öldürme kastı yoktur. Kar topu meselesi değil, camın kırılma endişesi var. Basında siyasi bir baskı oluşturuluyor, olay kendi şartları içinde değerlendirilmiyor" şeklinde konuştu.

"BEN KESİNLİKLE SUÇLU DEĞİLİM"

Tutuklu sanık Serkan Azizoğlu ise, "Avukat bey buraya nasıl gelmemi tercih ederdi? Eşofmanla yada başka bir şeyle mi? Mahkemeye saygımdan böyle geldim. Bıçaklama olayında ise uçarak üzerime tekme atıyor, ben yere düşünce üzerime tekme atılıyor. Bir anda ortalık karıştı. Kasti bir durum yok. Mahkeme karar vermediği halde basın karar verilmiş gibi haberler yapıyor. Ben kesinlikle suçlu değilim" diye konuştu. Son sözü sorulan Azizoğlu, "Bir diyeceğim yoktur" dedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya kararını açıklamak üzere ara verdi.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Serkan Azizoğlu, "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, Azizoğlu'na yardım ettiği öne sürülen Nazım Coşanar'ın "kasten öldürmeye yardım etme" suçundan beraatine karar verdi.

SAVCI MÜEBBET HAPİS İSTEMİŞTİ

Savcı mütaalasında Serkan Azizoğlu için 'kasten adam öldürmekten' müebbet hapis, Nazım Coşanar hakkında da 'Kasten adam öldürmeye yardım etmek' suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...