“Katili tanıyoruz” pankartına Erdoğan’a hakaret soruşturması

Ankara katliamı protestosunda "Katili tanıyoruz" diye pankart açtılar, savcılık "Cumhurbaşkanı'na haraketten" soruşturma başlattı.

“Katili tanıyoruz” pankartına Erdoğan’a hakaret soruşturması

Zeynep GÜRCANLI/ANKARA

Ankara Katliamını protesto etmek için 13 Ekim’de İstanbul Sirkeci’de biraraya gelip, “katili tanıyoruz” diye pankart açanlara, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan soruşturma açıldı.

FOTO:Cihan/Arşiv – Efkan Bolaç hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” dava açıldı.

Sirkeci’deki gösteriye katıldığı için hakkında soruşturma açılanlardan olan Avukat Efkan Bolaç, “Sanıyorum bundan sonra Cumhurbaşkanı’na oy vermeyen herkesi de ifadeye çağıracaklar; ‘Niye oy vermedin. Oy vermemek, Cumhurbaşkanı’na hakarettir, bana hakarettir diye soruşturma açacaklar”” diyerek, duruma tepki gösterdi.

Bolaç, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” soruşturma açılmasına varan 13 Ekim’ta yaşananları şöyle anlattı;

“13 Ekim  günü, Ankara katliamını protesto etmek için Sirkeci ve Cerrahpaşa’dan Beyazıt’a yürüyüş yapma kararı aldık. Biz Sirkeci’deydik. Garın önünde toplandık. Ancak yürümemize izin vermediler. Biz de oturma eylemi yaptık. Konuşmalar ve anlatımlar yaklaşık yarım saat sürdü. Önümüzde de üzerinde “katili tanıyoruz” yazan bir pankart vardı. Yarım saatin sonunda topluluk olaysız dağıldı. Cerrahpaşa’da ise müdahale olmuş”.

PANKART YÜZÜNDEN “HAKARET” SORUŞTURMASI

Olayla ilgili olarak geçen hafta cuma günü Emniyet Güvenlik Şubesinden kendisine ulaşıldığını, “Hakkınızda işlem var 22 Ocak’ta sizi Savcı çağırıyor” bilgisinin verildiğini söyleyen Bolaç, “Polislere ‘artık katliamcıları değil, katlimaı protesto edenleri mi yargılayacaksınız’ diye sordum. Bana ‘savcı bilir’ dediler” diye konuştu.
Savcı’ya ifade vermek için Savcılığa gittiğini, burada da kendisine açılan soruşturma hakkında bilgi verildiğini söyleyen Bolaç, “Katili tanıyoruz pankartı taşımamız Cumhurbaşkanı’na hakaretmiş. Savcı soruşturmayı 2911 sayılı toplantı ve gösteri kanununa muhalefet ve Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla açmış” dedi.

ADLİYEDE GERGİNLİK ÇIKTI!

Öte yandan Ankada Gar’ındaki katliama ilişkin İstanbul’da yaptıkları basın açıklamalarında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüşleri Kanununa Muhalef” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında savcılığa ifade vermeye gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başkanları ve üyeleri ile çevikkuvet polisleri arasında gerginlik çıktı.

Basın açıklamasının ardından adliye binasına girmek isterken polisin kalkanlarla grubu engellemesi üzerine grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. CHP Milletvekili Ali Şeker’in de engenlendiği olay, sivil polisler ve kurum yetkililerinin araya girmesiyle son buldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...