Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu: Türkiye tampon bölge oldu (2)

Kılıçdaroğlu: Türkiye tampon bölge oldu (2)

Güncellenme: 19:54, 19/03/2016
Kılıçdaroğlu: Türkiye tampon bölge oldu (2)

'BUNU YAPAN KİŞİYE İNSAN DENEBİLİR Mİ?'
Partisinin 'Genişletilmiş İl başkanları Toplantısı' için Antalya'da bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Muratpaşa Belediyesi'nin 19 projeyi içiren toplu açılış törenine katıldı. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleşen açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, İstanbul'da yaşanan terör eylemi nedeniyle çok üzüntülü olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Özellikle küçük çocukların olması gerçekten bizi çok üzüyor. O küçücük çocuktan ne istorsunuz, ne günahı var. Bir insan bu kadar vicdansız, ahlaksız olabilir mi? Bunu yapan kişiye insan denebilir mi? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum. Bu ülkeye, bu ülkenin insanına yazık, günah" diye konuştu.
'TERÖRE KARŞI DURMAK HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİDİR'
Bir kentin sokaklarında, caddelerinde insanların rahat gezmesinin, evine huzur içinde gitmesinin, huzur içinde çalışmasının en temel insan hakkı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Ne oldu bize de Türkiye 14 yılda bu hale geldi? Ne oldu? İki şehidimizin daha Güneydoğu'dan bugün isimleri geldi. Hepimizin oturup düşünmesi lazım. Bu güzel ülkede hepimiz huzur ve barış içinde yaşayacakken nedir bu kavga, terör? Kim bu ortamı hazırladı, bunlara bu imkanları kim verdi? Bu ülkenin hükümeti nerede acaba? Kim bu işin sorumluları? Bunu sormayacak mıyız, sorgulamayacak mıyız? Belediye Başkanımız güzel hizmetler yapıyor. Emin olun alkışlayamıyoruz. Elimiz, kolumuz bağlı, dilimiz bağlanıyor. İnsanlara acıyoruz. Böyle bir vicdansızlığı kabul edemeyiz, etmiyoruz da zaten. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin lanet okumak hepimizin ortak görevidir. Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir. Ama buna ortam hazırlayanları da unutmamız gerekiyor. Kimler bu ortamı hazırladı ?"
Hükümetin izlediği politikaların Türkiye'yi getirdiği noktada Suriye, Mısır, Rusya ve Irak'la sorun yaşandığını savunan Kılıçdaroğlu, "Hangi gerekçeyle kavga ediyorsunuz. Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından geldi ama onlar savaşın ne kadar acımasız olduğunu en iyi bilen insanlardı. Cumhuriyeti kurarken bütün acıları yaşadılar. Tek arzuları, 'Yurtta sulh cihanda sulhtu' " diye konuştu.
Türkiye'nin bu anlayıştan sapmaya başladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede biz, doğu, batı, kuzey, güney ayrımı, kimlik, inanç ayrımı yapmadan, insana 'başımızın üzerinde yeri var' diyerek beraber yaşamak istiyoruz. Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil. Hepimiz ülkemizi seviyoruz, ülkemiz için çalışıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız. Olmuyorsa yanlışımız var demektir" dedi.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu toplu açılışın ardından Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın ödül törenine katılmak için tören alanından ayrıldı.

DHA