Kılıçdaroğlu’ndan ‘Cumhuriyet’ tepkisi

Cumhuriyet'in Ankara bürosunu ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "FETÖ'yü ülkeye musallat edenler hâlâ ülkenin başında dururken, işini yapan gazetecileri FETÖ gerekçesiyle tutuklamak abesle iştigaldir" dedi. Tüm gazetecileri de Cumhuriyet'e karşı yürütülen operasyona tepki göstermeye davet eden Kılıçdaroğlu "Bir gün sıra onlara da gelir" diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik operasyon sonrası Cumhuriyet gazetesine telefon açarak “Birlikte mücadele edeceğiz” dedi.  Kılıçdaroğlu daha sonra Cumhuriyet’in Ankara bürosunu ziyaret etti. Burada gazete yetkililerinden bilgi alan CHP lideri çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu “FETÖ’yü ülkeye musallat edenler hâlâ ülkenin başında dururken, işini yapan gazetecileri FETÖ gerekçesiyle tutuklamak abesle iştigaldir. Cumhuriyet gazetesine, başka bir gazeteye ‘baskı yapıldı ses çıkarmayalım' denmemeli. Bir gün sıra onlara da gelir” dedi.

“KARŞI DARBE”

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:  15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. Türkiye'deki tüm siyasi partiler, sivil toplum ve meslek kuruluşları ortak tavır sergiledik. Bu bizim tarihimizde bir ilkti. Bu algıyı genişletmemiz gerekirken bir karşı darbe olayı ile karşı karşıya kaldık. Darbe fırsatçılığı yaparak toplumun aydın kesimlerini, düşünenleri susturmak, medya ve sivil toplum üzerine baskı kurmak gibi bir olayla karşı karşıya kaldık.

“ANAYASA MAHKEMESİ DE SORUMLU”

Parlamentodan alınan yetkilerle KHK çıkararak bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek istendi. Anayasa hükmünde kararname çıkarıyorlar artık. Eğer Türkiye bugün bu koşullarla karşı karşıya ise bunun sorumlularından birisi de Anayasa Mahkemesi'dir. AYM ‘eski içtihat geçerli’ diyebilse, bugün bu tablo gerçekleşmeyecekti. Cumhuriyet gazetesi basın tarihinin de Türkiye'nin de çok önemli gazetelerinden biridir. Gazetenin tarihine baktığınız zaman her darbe sonrası en ağır bedeli ödeyen gazetedir. Yazarları da bedel ödemişitir. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi hayatını feda ederek, öldürülerek, katledilerek bir bedelle karşı karşıya kalmıştır Cumhuriyet gazetesi.

“SIRA ONLARA DA GELİR

“Bu toplumun bütün aydınlarına, gençlerine, kadınlarına sesleniyorum. Demokrasiye ve özgürlüklere hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Bunun ön koşulu da Cumhuriyet'e sahip çıkmaktan geçiyor. Cumhuriyet ile yaşıt bir gazetedir. Bütün gazetecilere de sesleniyorum. Eğer medya üzerindeki baskılara ortak direnç gösterebilirsek o zaman Türkiye'de demokrasiyi de ortak savunan konumuna gelmiş oluruz. Cumhuriyet gazetesine, başka bir gazeteye ‘baskı yapıldı ses çıkarmayalım' denmemeli. Bir gün sıra onlara da gelir.

İLGİLİ HABERSon dakika... Cumhuriyet Gazetesi'ne operasyonCumhuriyet Gazetesi’ne operasyon

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...