Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu’nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisi ortaya çıktı

Gazeteci Abdülkadir Selvi, Kılıçdaroğlu'nun, Cemaat'in "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün MİT ajanı olduğunu söylediğini yazdı. Selvi, bu iddiayı araştırdığını, ancak doğrulatamadığını belirtti.

Güncellenme: 08:53, 28/09/2016
Kılıçdaroğlu’nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisi ortaya çıktı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te katıldığı bir programda, darbe girişiminin bir numaralı ismi olan Cemaat’in Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz ile ilgili “bildiğim bir şey var” demiş, ancak elinde somut bir bilgi olmadan konuşamayacağını belirtmişti. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, “Kılıçdaroğlu’nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisini açıklıyorum” başlıklı bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu’na konuyu sorduğunu belirterek şunları yazdı:

“31 Ağustos tarihli “Adil Öksüz korunuyor mu?” yazımın çıktığı gün Kemal Bey aradı. “Adil Öksüz konusunda bana 20 gün önce önemli bir bilgi geldi” dedi. Merak ettim. “Adil Öksüz'ün, MİT ajanı olduğuna dair bir istihbarattı” diye konuştu. CHP liderine, “Bu istihbaratı araştırmam gerekir” dedim. Kemal Bey de, “Ben de sizin araştıracağınızı bildiğim için paylaştım” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan edindiğim istihbaratın peşine düştüm. “Adil Öksüz sicil numarası ile teşkilatımızda çalışmaktadır” denilmesini beklemiyordum. Ama istihbarat birimlerinden, “Teşkilatla kesinlikle bir bağlantısı yok” cevabını aldım. Ama yetinmedim. Çünkü Adil Öksüz'ün bir elin koruması altında olduğu anlaşılıyordu.(…)”

İLGİLİ HABERKemal Kılıçdaroğlu: Kim bu Adil Öksüz?Kemal Kılıçdaroğlu: Kim bu Adil Öksüz?

Yazısının sonunda Kılıçdaroğlu’na gelen bilginin bir “hedef şaşırtma” olabileceğini söyleyen Abdülkadir Selvi, şu ifadeleri kullandı:

“Adil Öksüz, MİT ajanı olduğu takdirde, iki nokta ön plana çıkıyor:

1- MİT'in darbeden önceden haberi olduğu.

2- Adil Öksüz'ü MİT'in kurtardığı.

Adil Öksüz konusunda bir süredir güvenlik ve istihbarat birimlerini neredeyse bunalttım. Ulaştığım sonuçları paylaşmak istiyorum. MİT'in arşivlerine kadar inilerek yapılan araştırmada Adil Öksüz ismine rastlanılmadı. Jandarma ve poliste FETÖ'cü yapılanma tarafından, “Dosya boşaltılarak” kurtarıldığı anlaşılıyor. CHP liderine, Adil Öksüz'ün MİT elemanı olduğu yönündeki istihbaratın verilmesi, hedef şaşırtma olarak değerlendiriliyor. Adil Öksüz'e ne MİT mensubu ne MİT elemanı deniliyor. MİT'i işaret eden sakın, Adil Öksüz'ü kurtaran el olmasın? Adil Öksüz işi psikolojik harekâta dönüşüyor. Hâlâ yakalanamadığına göre, çok güçlü bir elin koruyucu kanatları altında.”

Yayınlanma Tarihi:08:48,