Sözcü Plus Giriş

Kilis’in Nobel adaylığına ABD’den destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Göçmenler ve Göç Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Richard, Kilis'in Nobel adaylığına destek verdi

Güncellenme: 17:09, 22/02/2016
Kilis’in Nobel adaylığına ABD’den destek

Deniz AYHAN/ANKARA

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Göçmenler ve Göç Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Anne C. Richard, 127 bin Suriyeli sığınmacıya kucak açan Kilis şehrinin Nobel Barış Ödülü'ne adaylığına destek verdi. Richard, Twitter'daki @StateDeptPRM adresinde, “Türk şehri Suriyeli göçmenler için çok şey yaptı. Nobel Ödülü'ne aday” yazarak bir makale yayımladı.

Foto: Reuters – ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Göçmenler ve Göç Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Richard, Kilis’in Nobel adaylığına destek verdi

Makalede Suriye sınırına yakınlığından söz edilen Kilis, Suriye'deki savaştan kaçan binlerce mültecinin rahat nefes aldığı bölge olarak tanımlandı. Türk halkından çok Suriyeli'nin yaşadığının belirtildiği Kilis ile ilgili, ‘Mülteciler üzerlerine bomba düşmesi korkusu olmadan, kafelerde oturabiliyor; çaylarını içebiliyor. Alışveriş yapabiliyor, geleceklerini planlayabiliyor' denildi.

Kilis'te 120 bin Suriyeli'nin yaşadığı, yaklaşık 35 bininin kamplara yerleştiği belirtildi ve bu Suriyeliler için iyi inşa edilmiş barınaklar, okullar, sağlık merkezleri kurulduğu belirtildi. “Türkiye'nin bazı kasabalarında ve Lübnan'da Suriyeliler yük olarak görülürken, Kilis'te halk çarpıcı şekilde hayırsever kalmıştır” diyerek Kilis halkının misafirperverliğine vurgu yapıldı.

Makalede AKP'li vekilin başvuru mektubuna da yer verildi. AKP Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Kilis'in Nobel adaylık başvurusunun ardından, “Nobel Komitesi'ne bir mektup yazarak, “İnsanlar evlerini, işlerini, sosyal alanlarını paylaşıyor. Böyle kitlesel bir barış eyleminin dünyada eşi benzeri yoktur” dedi.

Üstün mektubunda, “2,5 milyon nüfusa yaklaşan Paris'e, 2,5 milyon savaştan kaçan sığınmacı misafir olduğunda neler yaşanırdı. Ya da 3 milyonu aşkın nüfusuyla Londra şehir merkezine, 3 milyon savaş ya da doğal afetten kaçan insan gelse, sığınsa, İngilizler ne düşünürdü, ne yaparlardı” diye sordu.
Makalede Kilis halkının ve Suriyelilerin düşüncelerine de yer verildi. Suriyelilerin Kilis'te rahat olduğuna, Kilis halkınınsa Suriyelilerle uyum içinde yaşadığına vurgu yapıldı.

AKP NOBEL İÇİN BAŞVURMUŞTU

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün Nobel Komitesi'ne başvurarak, bu yılki Barış Ödülü'nün Kilis'e verilmesini istemişti. Üstün, 129 bin nüfuslu Kilis'in 120 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatarak bu durumu, barış ödülünü hak eden “en büyük ve etkileyici vaka” olarak nitelemiş, Nobel Komitesi'ne başvurarak, bu yılki Barış Ödülü'nün Kilis'e verilmesini istemişti. Üstün, 129 bin nüfuslu Kilis'in 120 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatarak bu durumu, barış ödülünü hak eden “en büyük ve etkileyici vaka” olarak nitelemişti.

ERDOĞAN: EYY NOBEL, SEN NASIL BARIŞ ÖDÜLÜ DAĞITIYORSUN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde 2013 yılında yaptığı konuşmada, Nobel Barış Ödülleri'ni eleştirmiş, ‘Eyy Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun' diyerek sert çıkmıştı. Erdoğan, Mısır’da Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed El Baradey’in Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcılığına atandığını hatırlatarak, Nobel Ödül Komitesine tepki göstermiş. “’Barış ödülü almış olan Baradey, şu anda askeri darbeyi gerçekleştiren hükümetin cumhurbaşkanı birinci yardımcısıdır. Ben şimdi Nobel'e sesleniyorum. Eyyy Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki bu kişiler askeri darbe yapanların yanında yer alıyor’ demişti.

Yayınlanma Tarihi:12:01,