Sözcü Plus Giriş

Kilosu 100 lira olan can eriği taneyle satılıyor

Kilosu 100 lira olan can eriği taneyle satılıyor

Güncellenme: 13:30, 24/03/2016
Kilosu 100 lira olan can eriği taneyle satılıyor

ADANA'da manav tezgahlarını süsleyen ve kilosu 100 lira olan turfanda can eriği gramla satılınca tanesi 1 liraya geliyor.
Yaz mevsiminin geldiğini müjdeleyen meyvelerden biri olan erkenci can eriği, manav tezgahlarında yerini almaya başladı. Turfanda meyve olduğu için kilosu 100 lirayı bulan erik, gramla alıcı buluyor. Küçük kağıt kaselerle satılan eriğin 10 tanesi 10 liraya geliyor.
Yıllardan beri mevsimine göre ilk çıkan meyveleri satarak geçimine sağlayan 50 yaşındaki Sefer Açıkgöz, eriğin gramla satınca eriğin tanesinin 1 liraya geldiğini söyledi. Açıkgöz, "Yeni olan her şey pahalı oluyor. Zamanla ürün artıyor, fiyatlar da düşüyor. Müşterilerimiz kilo ile alamadığı için taneyle satış yapıyoruz. Genellikle de öğrenciler ve hamile kadınlar tadına bakmak için alıyor. Erik her mevsimde böyle yüksek fiyata satılıyor ama zamanla düşecektir. Şimdilik doyumluk değil, tadımlık" dedi.
İstanbul'da yaşayan oğlu ve hamile gelini için erik almaya gelen 63 yaşındaki Mustafa Çuhadar, "Polis olan oğlum, hamile olan gelinim için erik almak istemiş. Kilosu 200 TL olunca vazgeçip beni aradı. Adana'da daha ucuz olabileceğini söyleyince, ben de araştırmaya çıktım. Bize göre pahalı olmasına rağmen İstanbul'a oranla daha ucuz olduğu için de gelinim ve doğacak torunum için alıp paket yaptırıp göndereceğim" diye konuştu.

DHA