Kırklareli`de Mahyadağ RES projesi için keşif yapıldı

Kırklareli`de Mahyadağ RES projesi için keşif yapıldı

Kırklareli`de Mahyadağ RES projesi için keşif yapıldı

Ali Ümit ÜLKER KIRKLARELİ,(DHA)- KIRKLARELİ`de Mahyadağ mevkiine yapılması planlanan rüzgar enerji santrali (RES) projesi için Kırklareli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘ÇED değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı verildi. RES projesinin yerinin yanlış seçildiğini belirterek, bu kararın iptali için aralarında sivil toplum örgütleri ve bireysel imzacıların da olduğu 15 davacının başvurduğu Edirne İdare Mahkemesi heyeti bölgede keşif yaptı.
Kırklareli’de Dereköy, Karadere, Şükrüpaşa köyleri, Ahlatlar Keleme mevkiine MB Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan ‘Mahyadağ RES (30 MW)’ projesi için Kırklareli Valiliği geçen yıl Ağustos ayında ‘Çevresel Etki değerlendirme raporu gerekli değildir` kararı verdi. Bunun üzerine harekete geçen sivil toplum örgütleri, muhtar ve bireysel katılımcı 15 kişi, RES projesi için valiliğin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dosyayı inceleyen mahkeme koruma altındaki ormanlık alanda keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Dün mahkeme ve bilirkişi heyeti davacıların katılımı ile birlikte Mahyadağ mevkiinde inceleme yaptı.
“SANTRALE DEĞİL, YERİNE KARŞIYIZ”
İnceleme sırasında davacılar adına açıklama yapan DAYKO Vakfı Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çidem, rüzgar enerji santrallerine (RES) karşı olmadıklarını ifade ederek yapılacağı yer konusunda telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağını söyledi. Projenin uygulanmak istediği alanında koruma altındaki ormanlık mevkii olduğunu kaydeden Çidem, “Yenilenebilir ve temiz enerji üreten RES’ler yerelin ekonomik ihtiyaçları, yaşamsal gereksinimleri, doğa, yaşamı paylaştığımız bitki ve hayvan toplulukları göz ardı edilerek tüm Istrancaları etkileyecek şekilde kuruluyor. Çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse evlerimizde enerjiye ihtiyaç var. Tuvalete de ihtiyaç var. Ama tuvaleti salonun ya da mutfağın ortasına yapmıyoruz. Evin ayrı bir köşesine yapıyoruz. Yani doğru bir yere yapıyoruz. Santrallerde doğru yere yapılmalı. Dava açma nedenimiz de doğru yer seçimi yapılmadığındadır” dedi.
BULGARİSTAN SINIRINDA
Mahyadağ mevkiinin Avrupa’nın en önemli 5 doğa alanından biri ve ana kuş göç yolu üzerinde olduğunu kaydeden Çidem, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Proje alanının tamamı ormanlık alandır. Bulgaristan sınırımız da kurulmak istenmektedir. Sınırın diğer tarafı Natura 2000 kapsamındadır. Natura 2000, 1992′de, Avrupa Birliği üyesi ülke, Avrupa içinde tehlikede bulunan doğal yaşam alanlarının ve canlı türlerinin koruma altına alınması amacıyla hazırlanmış bir çevre koruma ağıdır. Ancak mevcut proje Natura 2000 bölgesi olan Strandja PARK’a sıfır noktasında kurulması planlanmaktadır. Sınırın diğer tarafı Bulgaristan’da Istranca Doğal Parkta, Çadır kurmak, kelebek yakalamak, hatta çiçek koparmak bile yasaklanmışken, bizde binlerce dekar alanda ormanlar yok edilerek RES kurulmak istenmesi bilimsel raporlara aykırılık teşkil etmektedir. Aralarında endemik, nesli tükenmesi tehlike altında olan türlerinde bulunduğu zengin kuş popülasyonu RES yatırımlarının tehdidi altındadır. Türbinlerin kanatları, emniyet ışıkları ve yok edilen doğal habitat bu değerli kuş popülasyonu için ciddi yaşamsal risk oluşturmaktadır.”
< strong>49 YILLIK ÜRETİM LİSANSI VERİLDİ
Açıklamaların ardından Edirne İdare Mahkemesi ve bilirkişi heyeti RES yapılması planlanan ormanlık bölgede inceleme yaptı.
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...