Sözcü Plus Giriş

Kıyma 22 liraya düşerse

Et ve Balık Kurumu, kıymanın kilosunu 22 liraya düşürdü, kurumun şubesinin önünde 1970'li yılları hatırlatan sıra oluştu.

Güncellenme: 11:21, 27/02/2016
Kıyma 22 liraya düşerse

Bakan Faruk Çelik’in açıkladığı ‘ette tavan fiyat’ uygulaması çarşı pazarda karşılık bulmadı. Bunun üzerine Et ve Balık Kurumu’na bağlı satış ofislerinde kıymanın kilosunu 22 liradan satışa çıkarıldı. Ucuz eti duyan vatandaşlar satış ofisine akın etti. Ofisin önünde 70’li yılları hatırlatan uzun kuyruklar oluştu.

Turgut ERAT / İSTANBUL

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik et ve kıyma için tavan fiyatı açıklamıştı. Açıklamaya göre kıymanın kilosun 32, kuşbaşının fiyatı 34 lira olacaktı. Ancak Bakan Çelik’in bu hesabı kasaplara uymadı ve reyonlarda fiyatlar düşmedi. Hal böyle olunca devreye Et ve Balık Kurumu girdi. Kurum adına yapılan açıklamada karkas etin fiyatının ildirildiği belirtildi. Ancak bu da piyasanın ateşini söndürmedi. Et ve Balık Kurumu piyasanın tamamının ihtiyacını karşılayamayınca kasaplar etleri farklı üreticilerden temin etti. Bu durumda da hayal gibi gelen rakamlar yine hayal olarak kaldı ve kasaplarda fiyatlar düşmedi.

39 YIL SONRA TÜRKİYE’DE ET KUYRUĞU

Et ve Balık Kurumu bu kez ikinci hamleyi gerçekleştirdi. Kuruma bağlı satış ofislerinde kıymanın kilosunu 22 liradan satışa çıkardı. Ucuz eti duyan vatandaşlar da fotoğraflardaki bu uzun kuyruğu oluşturdu. SÖZCÜ okuru fotoğrafı İstanbul Pendik’deki Et ve Balık Kurumu Satış Merkezi’nde çekti. Görüntü, 1977 yıllındaki Türkiye’yi anımsattıyor. O yıllarda ülke ihracat yapamıyor, elde döviz olmayınca da en zaruri ihtiyaçlar bile karşılanamıyordu. 1970’li yılları hatırlayanların unutamadığı kuyruklar ise et, süt, tüpgaz, yağ, şeker, çay ve benzin kuyruklarıydı. Hatta Silivri'nin köylerinden toplanan mandıra sütüne su katılır ve “az su karıştırılmış süt ve su katılmamış süt” diye iki farklı yolla satılırdı.

2016 YILINDA KİMLER KUYRUKTA

SÖZCÜ WhatsApp Hattı’na gönderilen fotoğraflara biraz daha detaylı bakıldığında ise bir başka gerçek yüze çarpıyor. Kuyruğun tamamı neredeyse 45 yaş üzeri. Yaşı 65’i aşanlar da çoğunlukta. Çocukluk hatta gençlik yılları tüp, yağ, çay ve et kuyruğunda geçenler bu kez 2016 yılında 22 liraya kıyma yiyebilmek için sıraya girmişti. Fotoğrafı gönderen Sözcü okuru ise tek cümle ile tepkisini dile getiriyor “YAZIK BİZE”.