Sözcü Plus Giriş

Kızılırmak'a köprü projesi yarışması sonuçlandı

Kızılırmak'a köprü projesi yarışması sonuçlandı

Güncellenme: 17:20, 23/03/2016
Kızılırmak'a köprü projesi yarışması sonuçlandı

SİVAS Belediyesi tarafından yeni yapılacak bulvar kapsamında Kızılırmak üzerine inşa edilecek köprü için açılan proje yarışması sonuçlandı. Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinin hazırladığı proje birinci seçildi.
Sivas Belediyesi yapımına başlayacağı Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı projesi üzerinde Kızılırmak'tan geçecek bölüme yapılacak köprü için ulusal yarışma açtı. 'Sivas Kızılırmak Köprüsü Ulusal Mimari Proje Yarışması' adı altında açılan yarışma sonuçlandı. Kızılırmak'ın üzerine modern ve özgün mimari anlayışıyla, gelecek nesillere miras bırakılacak bir proje amacıyla yola çıkılan yarışmada jüri kararını verdi. 107 katılımın olduğu yarışmada farklı ve ilginç tasarımlara yer verildi. 18-20 Mart tarihleri arasında jürinin yoğun çalışmaları ile belirlenen projelerde yarışmada birinciliği Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İlker Fatih Özorhon, Yrd. Doç. Dr. Güliz Özorhon ve öğretim görevlisi Berke Hatipoğlu'nun hazırladığı proje kazandı. Yarışmada ayrıca 3 mansiyon ve 8 satın alma ödülü verildi. Yarışmanın Jüri Başkanı İstanbul Teknik Üniversitesi Memarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Arda İnceoğlu, son derece yoğun ve verimli bir çalışmanın yapıldığına dikkat çekerek katılan tüm mimarlara çalışmaları için teşekkür etti ve katılımın yüksekliğinin son derece önemli olduğunu belirtti. Sonuçların Sivas ve Sivaslılar için hayırlı olmasını dileyen İnceoğlu, yarışmayı açan Sivas Belediyesi'ne teşekkür etti.
Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Oğuz Akkoyun ise, jüri heyetine ve proje çalışanlarına teşekkür etti. Uzun yıllar sonra şehirde açılan ilk ulusal yarışma olmasının önemine değinen Akkoyun, birinci olan projenin kısa zamanda hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılacağını söyledi. Yarışmaya katılan projelerin görselleri Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde Sivaslılar'ın ziyaretine açıldı.

DHA