KKTC’nin müzakere heyetinde Rumlardan maaş alan isimler var!

Adada yürütülen müzakerelerdeki gelişmelerden kaygı duyan uzmanlar, “Sunulanlar Annan Planı’nın bile çok gerisinde. Bunlar teslim şartlarıdır. Mülk ve toprak konusundaki düzenlemeler adayı savaşa sokar” dedi

KKTC’nin müzakere heyetinde Rumlardan maaş alan isimler var!

KKTC'de geçen yıl Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Mustafa Akıncı, Mayıs 2015'te Rum lider Nikos Anastasiades ile yeni bir müzakere süreci başlattı. Türk tarafı bu yılın sonuna kadar çözüme ulaşmayı hedeflese de bu olasılık neredeyse imkansız hale geldi. Varılan nokta ise uzmanları kaygılandırıyor.

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yakın çalışma arkadaşları da durumdan memnun değil. Denktaş döneminde müzakerelere katılan heyettekiler, sunulanların 2004'te KKTC'nin kabul ettiği ancak Rumların reddettiği Annan Planı'nın bile çok gerisinde olduğuna dikkat çekti. “Bunlar teslim şartlarıdır” ifadelerini kullanan uzmanlar şu noktaları vurguladı:
– Mülk ve toprak dağılımıyla ilgili düzenlemeler, barış içinde olan adayı savaş içine çekecek. Mal-mülk komisyonundaki ekip zayıf olduğu için KKTC halkı malsız-mülksüz kalacak.

– KKTC'de verilen tapuların geçersiz olduğuna dair halkı kandırıyorlar.
– Müzakere heyetinde deneyimsiz isimler var. Bazılarının Rum Kesimi'nden maaş aldığı anlaşıldı. Heyettekiler değişmeli.
– 100 binden fazla Rum, kuzeye gelecek. Türkler giderek azınlık olacak.
– Rumlara ait olduğu gerekçesiyle KKTC topraklarındaki 37 köy boşaltılacak.
– Türk askerinin sayısı 650'ye indirilecek. Adanın güvenliği tehlikeye girecek.
– KKTC vatandaşlığı bulunmayan 30 bin kişi bütün mallarını kaybedecek.
– Denktaş dik durarak ve talepkar olarak haksızlığı engelliyordu. Şimdi kendi oyunumuz yok. Müzakere sürecinde devamlılık yok. Bir ekip geliyor, bir ekip gidiyor. Tavizler verilirken, Türkiye ile konuşulmuyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Böyle bir müzakere süreci olmaz İlginizi Çekebilir KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Böyle bir müzakere süreci olmaz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...