Sözcü Plus Giriş

KOCAELİ Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in iflas erteleme talebinde bulunacak kötü niyetli firmaların Kocaeli'ne şirket merkezlerini taşıyarak, kolay iflas erteleme kararı alabildikleri açıklamalarına tepki göstererek, Kocaeli'de 3 ticaret mahkemesinde 4 yılda 3 iflas erteleme kararı alındığını söyledi. Zeytinoğlu, iflas erteleme başvurularının en yoğun olduğu illerin 14 ticaret mahkemesinin olduğu Ankara ve 26 ticaret mahkemesinin olduğu İstanbul olduğunu kaydetti.
Ayhan Zeytinoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in açıklamalarına cevap verdi. Zeytinoğlu, Kocaeli'de son 4 yılda 3 tane iflas erteleme kararı alındığını belirterek şunları söyledi:
"Nurettin Özdebir'in talihsiz bir açıklaması vardı. Bu konular hukuki konular olduğu için bizim çok fazla ilgilenmediğimiz veyahut yoğunlaşmadığımız konular. Hemen akabinde hukukçu arkadaşlarımızla ticaret mahkemelerini dolaşarak Kocaeli gerçeğini öğrenmeye çalıştık. İlimizde 4 yıl önce kurulan Kocaeli merkezinde bir tane ticaret mahkememiz var. Bir tane de daha sonra kurulan Gebze'de bir ticaret mahkememiz var. Yani Kocaeli'de kurulan iki tane ticaret mahkememiz var. Buna karşılık Ankara'da 14 adet ve İstanbul'da 26 adet ticaret mahkemesi mevcuttur. Dolayısıyla iddia olunanın aksine, iflas erteleme başvurularının en yoğun olduğu iller Ankara ve İstanbul gözükmektedir. Zira Kocaeli Adliyesi'nde görev yapmakta olan ticaret mahkemesinde son 4 yıl içinde verilmiş iflas erteleme kararı sayısı 2 olup benzer şekilde Gebze Adliyesi'nde yakın zamanda kurularak faaliyete geçen ticaret mahkemesinde verilen iflas erteleme kararı sayısı ise sadece 1'dir. Halen yargılaması devam etmekte olan iflas erteleme talepli dava sayısı ise yaklaşık 50'dir. Görüldüğü üzere fiili ve gerçek durum Nurettin Özdebir'in açıklaması ile örtüşmemektedir. Yargılamayı etkilemeye yönelik olarak değerlendirilebilecek açıklamanın aksi yöndeki istatistikler Nurettin Özdebir'in beyanlarının yanlış olabileceğinin kanıtıdır."
Zeytinoğlu, Nurettin Özdebir'in açıklamasını düzeltmesini isteyerek, "Nurettin beyi yaptığı haberi tekzip etmesini rica ediyoruz. Bu şekilde aslında hem yargı sistemimizi, hem Kocaeli'deki firmaların finans işlemlerinde çok ciddi sorunlar yaratabileceğini düşünüyoruz. Böyle açıklamaların oda başkanlarımızdan gelmesini yadırgıyoruz, yakıştıramıyoruz. Bizlerin çıkıp başka bir şehirde olmayan bir şeyi söylememizin çok şık olduğunu düşünmüyorum. Kendisinin muhakkak yarın bu haberi tekzip edeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more