Kocamaz: Nükleere karşı olduğumu her fırsatta dile getirdim

Kocamaz: Nükleere karşı olduğumu her fırsatta dile getirdim

Kocamaz: Nükleere karşı olduğumu her fırsatta dile getirdim

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, nükleer enerji santralleri yapımına karşı olduğunu her fırsatta dile getirdiğini belirterek, "Düşük karbon emisyonları nedeniyle enerji krizinin çözümünde bir seçenek olarak gösterilen nükleer enerjinin, yalnızca atık sorunu düşünüldüğünde bile, girilmemesi gereken bir yol olduğu açıktır" dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) işbirliği ile düzenlenen 2'inci Mersin Kalite Sempozyumu Kongre Merkezi'nde 'Mersin'e Kalite Yakışır' sloganıyla başladı. Sempozyuma Başkan Burhanettin Kocamaz, KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çetin Bedesten, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak ve diğer ilgililer katıldı.
Etkinlikte konuşan Başkan Kocamaz, insanların paylaşmayı öğrenip üretim ve tüketim süreçlerini verimlilik ilkelerine uygun şekilde düzenlemesi gerektiğini söyledi. Enerji üretme ve kullanma biçiminin sürdürülebilir olması gerektiğini de vurgulayan Kocamaz, "Özellikle yerel yönetimlere bu konuda önemli görevler düşmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl hizmete açtığımız Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri, enerji üretme yöntemi olarak önemli bir hizmet oldu" diye konuştu.
Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Mahallesi'nde Akkuyu Nükleer Santral'in yapımı devam ederken, Başkan kocamaz konuşmasının devamında nükleer enerjiye karşı olduğunu ve bunu da her fırsatta dile getirdiğini söyledi. Kocamaz, şöyle devam etti:
"Taşıdığı felaket boyutundaki riskler, yüksek proje maliyeti ve atıkları 10 bin yıl boyunca tehlike oluşturan nükleer enerji, sürdürülebilir bir çözüm olarak önerilemez. Düşük karbon emisyonları nedeniyle enerji krizinin çözümünde bir seçenek olarak gösterilen nükleer enerjinin, yalnızca atık sorunu düşünüldüğünde bile, girilmemesi gereken bir yol olduğu açıktır."
Burhanettin Kocamaz'ın ardından KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar da bir konuşma yaptı. 4 oturumdan oluşan sempozyumda daha sonra Dr. Şaban Yılmaz'ın konuşmacı olarak yer aldığı 'Mazeret yok, tek kişi, çok hikaye' başlıklı 1'inci oturum gerçekleşti.
Moderatörlüğünü İsdemir Yönetim Sistemleri Müdürü Kemal Ok'un yaptığı 2'nci oturumda ise Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas ve Coca Cola İçecek A.Ş. Kalite Güvence Müdürü Aylin Dal, 'Mükemmellik ve Kalite Uygulamaları' konusunda katılımcılar ile bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...