Komisyonda sıra o isimlerde

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu, gelecek hafta 15 Temmuz gecesi görevde olan İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz'i ve Polis Özel Harekat Daire Başkanı'nı dinleyecek. Gelecek hafta perşembe günü de Başbakanlık'tan üst düzey bürokratlar komisyona brifing verecek.

Komisyonda sıra o isimlerde

Komisyon Başkanı Reşat Petek, toplantı sonrası yaptığı açıklamada gelecek hafta komisyonun dinleyeceği isimler ve çalışma takvimiyle ilgili bilgi verdi. Petek, 15 Temmuz gecesi görevde olan isimlerin dinleneceğini belirtti. Petek’in verdiği bilgiye göre 15 Temmuz’da görevde olan İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve Polis Özel Harekat Daire Başkanı gelecek hafta komisyona bilgi verecek. Gelecek hafta Perşembe günü ise Başbakanlık’tan üst düzey bürokratlardan oluşan bir ekip Darbe Araştırma Komisyonu’na brifing verecek.

ENİŞTE GELMEYECEK

Daha önce Komisyonun davet ettiği isimlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’in ise komisyona çağrılmasından vazgeçildiğini belirten Petek, “Sayın İlgen’in darbe gecesiyle ilgili söyleyebileceği tek şey tankları görüp Sayın Cumhurbaşkanı’na haber vermesi. Bize bunun haricinde bir bilgi veremeyeceğini söylediği için çağırmaktan vazgeçtik” dedi.

160 İSİM KONUŞULDU

Komisyon üyelerinin talepleri doğrultusunda yaklaşık 160 kişinin isminin konuşulduğunu belirten Petek, bu isimlerin programa alındığı zaman duyurulacağını söyledi. 15 Temmuz gecesinde ismi geçen ve cezaevinde olan komutanların da dinlenmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Petek, “Komisyon üyeleriyle mutabık kalarak yol almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERIşık Koşaner <a href=TBMM'de"/>Işık Koşaner TBMM’de

CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN İÇİN DE TALEP VAR

Cumhurbaşkana ve Başbakan ile ilgili de talepler olduğunu ifade eden Petek, bu isimleri soru yöneltilip, cevaplarının alınması yönünde bir uygulamaya gidilebileceğini ya da makamlarında ziyaretle ilgili bir çalışma yapılabilecğini belirterek, bu seçeneklerin değerlendirildiğini söyledi. Petek, komisyon üyelerinden Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı ile ilgili de talepler olduğunu, bunların da listeye alındığında basına haber verileceğini söyledi.

NECDET ÖZEL ISRARI

Petek, toplantıda, komisyona yazılı bilgi vereceğini söyleyen eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in komisyona gelmesiyle ilgili görüşlerin yenilendiğini de belirtti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...