Sözcü Plus Giriş

Köprüden soframıza uzanan zam

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı otoyollarının fiyatı sadece nakliyecileri yakmadı. Köprü geçisi sofralara da zam olarak yansıdı. Başta sebze ve meyve olmak üzere pek çok ürüne köprü zammı geldi.

Turgut ERAT
Güncellenme: 16:56, 20/10/2016
Köprüden soframıza uzanan zam

 

ZAM BOMBASINA GEREKÇE “GEÇİŞ ÜCRETİ”

Nakliyeciler, İstanbul’a ulaştırdıkları ürünlere Yavuz Sultan Selim Köprüsü zammı yapmaya başladı. Meyve-sebzeden damacana suya kadar pek çok üründe, köprü ücreti gerekçe gösterilip yüzde 20’ye varan fiyat artışı yapılıyor. Anadolu'dan gelip Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü (3. Köprü) geçerek İstanbul'a kamyon ve TIR'larla ulaşan ürünlere zam bombardımanı başladı. Nakliyecilerin taşıma fiyatlarına yaptığı köprü zammı, damacana sudan meyve ve sebzeye, mobilyadan nakliyeye kadar pek çok üründe fiyat artışına neden oldu.

 

GEÇİŞ ÜCRETİ 7 KAT ARTTI

3’ncü köprü yani Yavuz Sultan Selim Köprüsünün yapılmasının ardından ağır vasıtaların Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kullanması yasaklandı. 3’ncü köprüyle birlikte yolun da 100 kilometre kadar uzadığını belirten nakliyeciler “otoyol ve köprü zaten pahalı üstüne bir de ekstra yakıt masrafı eklendi’ diyor. Nakliyeciler daha önce 2’nci köprü de tek yön ödemesi yaparken 3’ncü köprü de hem gidiş hem geliş ücreti alınmasına da tepkili.

40 LİRALIK GEÇİŞ OLDU 280 LİRA

Daha önce Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden 40 liraya geçen 6 ve yukarı akslı araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsünden maksimumu 280 liraya geçiyor. Kamyon ve otobüsler ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden 30 liraya geçerken Yavuz Sultan Selim Köprüsünden 224 liraya geçiyor. Yine tek dingil kamyonetler Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden 4.70 TL’ye geçerken Yavuz Sultan Selim Köprüsünden 112 liraya geçiyor.

Yayınlanma Tarihi:16:55,